Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pseudokibice w grupie włamywaczy

Data publikacji 13.05.2014

Policjanci z Łodzi zatrzymali czterech członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się na dużą skalę kradzieżami z włamaniem i rozbojami na terenie całego kraju. Na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu całej czwórki. Podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

7 maja 2014 roku o godzinie 5.00 policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi na autostradzie A2 w okolicy Zgierza zatrzymali czterech podejrzewanych: dwóch mieszkańców Łodzi oraz mieszkańca Zgierza i powiatu pabianickiego. Działania miały związek z prowadzoną od kilku miesięcy sprawą dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej włamań i rozbojów na terenie województwa łódzkiego, jak i całego kraju. Kilka godzin wcześniej podejrzewani włamali się do firmy na terenie powiatu jarocińskiego w woj. wielkopolskim.

W samochodzie funkcjonariusze znaleźli skradzione łupy. Podczas dokładnych oględzin pojazdu okazało się, że został on specjalnie dostosowany do tego celu. Tablice rejestracyjne auta w każdej chwili, czy to podczas jazdy czy postoju, mogły zostać zakryte automatyczną roletą sterowaną pilotem. Pod pojazdem ujawniono specjalnie wykonany schowek o wymiarach około 20x20x150 cm, w którym znajdowały się łomy i nożyce służące do pokonywania zabezpieczeń obiektów.

Na ślad działalności grupy wpadli funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu. Od pewnego czasu analizowali oni materiały podobnych  kradzieży z włamaniem do firm na terenie województwa łódzkiego. Po wstępnym rozpoznaniu skali procederu do sprawy skierowano najbardziej doświadczonych i wykwalifikowanych funkcjonariuszy, a nadzór nad całością przejęła Prokuratura Apelacyjna w Łodzi.

Żmudne operacyjne czynności doprowadziły do ustalenia składu zorganizowanej grupy przestępczej wywodzącej się ze szczytu struktur pseudokibiców jednego z łódzkich klubów piłkarskich.

Większość podejrzewanych była już karana lub ma aktualnie prowadzone postępowania w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej między innymi pobić na tle pseudokibicowskim, w tym także udziału w tzw. ustawkach. Aby móc trenować kilka razy w tygodniu w siłowniach, wspinać się na ściankach, brać lekcje boksu, organizować wyjazdy na mecze i same „ustawki”, pseudokibice założyli grupę przestępczą. w ramach której dokonywali włamań, napadów, a także prowadzili cichą agencję towarzyską na jednym z łódzkich osiedli. W niej też uczynili sobie główną bazę. prowadząc wręcz księgowość poniesionych wydatków i przychodów. Podczas przeszukania tego miejsca ujawniono dowody przestępczej działalności, a także przedmioty służące do popełniania przestępstw jak i pochodzące z nich.

Grupa zainteresowana była dużymi firmami i znajdującymi się w nich sejfami. Niejednokrotnie łupem padały  pieniądze w kwotach kilkudziesięciu czy nawet ponad 100 tys. złotych.

Na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi sąd tymczasowo aresztował wszystkich  czterech podejrzanych. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.  Kryminalni nie zdradzają szczegółów ze względu na przewidywany dalszy rozwój sprawy.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony