Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Data publikacji 14.05.2014

Zabezpieczone prawie 3 mln sztuk papierosów i zatrzymanych 5 osób to efekt kilkumiesięcznej pracy operacyjnej policjantów z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KSP. Wysokość strat na jakie zatrzymani narazili Skarb Państwa szacowana jest na blisko 3 mln zł. Jak wynika z ustaleń, na czele zorganizowanej grupy, która ściągała nielegalne wyroby tytoniowe z przygranicznych miejscowości by rozprowadzać je następnie na warszawskich bazarach, stał 52-letni Zbigniew M. Zarówno on, jak i pozostali zatrzymani usłyszeli już zarzuty.

Nad tą sprawą policjanci z bielańskiej komendy z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcji pracowali kilkanaście miesięcy. Ich ciężka praca przyniosła oczekiwane efekty. Kilka dni temu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, przy wsparciu stołecznych policjantów z wydziału odzyskiwania mienia przeprowadzili akcję, w wyniku której w jednym z magazynów na terenie Warszawy ujawnili prawie 3 miliony sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Na terenie garnizonu stołecznego, w tym samym czasie, kilkunastu policjantów zatrzymało pięć osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się zakupem i sprzedażą nielegalnych wyrobów tytoniowych.

59-letni Jan K., 39-letni Adrian K., 41-letnia Beata D., 47-letni Krzysztof S. oraz 52-letni Zbigniew M. zostali zatrzymani i przewiezieni do bielańskiej komendy. Funkcjonariusze ustalili, że na czele zorganizowanej grupy przestępczej stał Jan K., który kierował działaniami jej członków zlecając im składanie zamówień w postaci wyrobów tytoniowych u osób z przygranicznych miejscowości, a następnie wraz z pozostałymi członkami grupy przewoził je do specjalnego magazynu, skąd trafiały na warszawskie bazary.

W sumie zatrzymani narazili Skarb Państwa z tytułu niezapłaconej należności celnej na kwotę 92 tysięcy złotych, z tytułu niezapłaconej akcyzy na kwotę ponad 2 milionów złotych oraz niezapłaconego podatku VAT na kwotę ponad pół miliona złotych. Prokurator przedstawił im zarzuty za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Policjanci zabezpieczyli 340 000 złotych na poczet przyszłych kar. Za to przestępstwo zatrzymanym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(KSP / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.43 MB)

Powrót na górę strony