Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólna granica, wspólne zobowiązania

Data publikacji 15.05.2014

Wspólna granica łączy, nie dzieli. Lecz granica to również zobowiązania i zadania do wypełnienia. O tym jak skutecznie i sprawnie je realizować, już po raz piąty, rozmawiali przedstawiciele polskiej i niemieckiej Policji oraz pozostałych formacji dbających o bezpieczeństwo i zwalczających przestępczość po obydwu stronach Odry.

Przygraniczne Słubice po raz piąty z rzędu gościły przedstawicieli formacji, których zadaniem jest zapewnienie porządku i bezpieczeństwa oraz zwalczanie przestępczości po obydwu stronach Odry. Pod honorowym patronatem Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie zorganizowana została cykliczna już Konferencja Graniczna. Wśród zaproszonych gości jak zwykle nie zabrakło przedstawicieli Wydziału Konsularnego Ambasady RP, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Brandenburgii, dowódców Policji z Polski i Niemiec, komendantów Oddziałów Straży Granicznej i przedstawicieli prokuratury. Lubuski garnizon Policji reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp., nadinsp. Ryszard Wiśniewski.

Uczestnicy spotkania, wzorem lat ubiegłych, wymienili sie doświadczeniami i omówili wspólne przedsięwzięcia, jakie zostały z powodzeniem zrealizowane w okresie minionych dwunastu miesięcy. Wymiana zdań dotyczyła zarówno regionalnej współpracy transgranicznej, jak i perspektyw dalszego rozwoju tej formy wzajemnych doświadczeń. Prelegenci odnieśli się także do przykładów współpracy regionalnej w innych częściach Unii Europejskiej. Forma takiej kooperacji przedstawiona została na przykładzie porozumienia zawartego pomiędzy przedstawicielami Belgii, Holandii i Niemiec, a także Republiką Czeską. Na zakończenie konferencji jej uczestnicy przedstawili perspektywy wspólnych szkoleń zawodowych, mających na celu dalsze podnoszenie kwalifikacji i usuwanie barier niekorzystnie wpływających na skuteczność podejmowanych razem działań.

(KWP w Gorzowie / mw)

Powrót na górę strony