Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowa polsko-niemiecka umowa o współpracy służb

Data publikacji 15.05.2014

Nową umowę o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych podpisali w Zgorzelcu ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Niemiec. Polską Policję reprezentował komendant główny nadinsp. Marek Działoszyński.

Nowa umowa o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych zastąpiła cztery inne. Dokument dotyczy m.in. współpracy w zakresie zwalczania przestępczości oraz współpracy na terenach przygranicznych. Pojawiły się w niej także zapisy dotyczące współpracy w zakresie wskazanych wykroczeń oraz podejmowania działań w sytuacjach szczególnego niebezpieczeństwa. Ważnym elementem, jaki został określony w umowie, jest zakres uprawnień funkcjonariuszy na terytorium drugiej strony. Przyjęto zasadę, że funkcjonariuszom nie przysługują żadne uprawnienia władcze, o ile umowa nie stanowi inaczej.

Nowy dokument to tak naprawdę postawienie kropki nad „i”. Współpraca między stroną polską a niemiecką już od dawna jest bardzo ścisła. Obejmuje ona  m.in. zwalczanie przestępczości zorganizowanej – kradzieży samochodów, przemytu narkotyków, papierosów, handlu ludźmi, prania brudnych pieniędzy, handlu bronią, produkcji i fałszowania euro, a także poszukiwania liderów gangów.

W 2013 roku i w ciągu pierwszych miesięcy 2014 r. w ramach tej współpracy zatrzymano 978 osób poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania, znaleziono 163 osoby zaginione i odzyskano w sumie 2404 skradzione auta.

Policjanci wymieniają się m.in. informacjami dotyczącymi przemytu papierosów z Ukrainy i Litwy przez Polskę, Niemcy - do innych krajów Europy Zachodniej, tak, aby zlikwidować te kanały przerzutowe. Jednym z sukcesów była likwidacji największej w Europie nielegalnej fabryki papierosów w miejscowości Łazy – zabezpieczono tam 56 ton tytoniu. We wspólnym zainteresowaniu są też np. gangi motocyklowe – odbywały się spotkania robocze policjantów z CBŚ z ich niemieckimi kolegami.

Kolejną istotną kwestią jest przeciwdziałanie przemytowi narkotyków – zarówno marihuany z Holandii przez Niemcy do Polski, jak i heroiny z Afganistanu przez Polskę do Niemiec i krajów Europy Zachodniej. Wymieniane są też informacje dotyczące osób, które mogą być podejrzewane o udział w grupach terrorystycznych.

Od 2007 r. w Świecku działa centrum współpracy polskich i niemieckich służb granicznych, celników i policji. Centrum zajmuje się przede wszystkim wnioskami dotyczącymi spraw wymagających pilnych działań – np. pościgów. Tylko w 2013 r. było to prawie 4 tys. takich wniosków, a 43 zgłoszenia dotyczyły transgranicznych pościgów.

(msw.gov.pl, pap / mg)

Powrót na górę strony