Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Noc Muzeów w KGP

Data publikacji 17.05.2014

Ponad 230 placówek wzięło udział w Nocy Muzeów w Warszawie. Wśród instytucji, które po raz pierwszy uczestniczyły w tym przedsięwzięciu, była Komenda Główna Policji. Zwiedzający mogli m.in. zobaczyć gabinet Komendanta Głównego Policji i Salę Generalską, zapoznać się z umundurowaniem i wyposażeniem Policji czy posłuchać Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Pomysł Nocy Muzeów w KGP spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem - dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się poznać historię i współczesność naszej formacji.

Noc Muzeów w swoim założeniu to nie tylko zwiedzanie galerii, ale też obiektów zazwyczaj niedostępnych – Komenda Główna Policji niewątpliwie należy do tej kategorii. Noc Muzeów była wyjątkową okazją, by każdy chętny mógł zobaczyć „centralę” Policji, wyjątkową tym bardziej, że taka możliwość pojawiła się po raz pierwszy.

Jakie atrakcje czekały na zwiedzających? Można było zobaczyć gabinet Komendanta Głównego Policji, Salę Generalską, czyli miejsce narad kierownictwa Policji, oraz  ekspozycje związane z historią formacji – w miniony wiek przenieśli zwiedzających m.in. policjanci w umundurowaniu Policji Państwowej II RP.  Na zwiedzających czekały także projekcje filmów i pokazy zdjęć prezentujące współczesność Policji oraz ciężką i trudną pracę funkcjonariuszy.

Atrakcją był też koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji oraz pokazy policyjnego sprzętu transportowego, zarówno tego historycznego (samochody „Nysa”, „Uaz”, transporter „Skot”), jak i współcześnie używanego podczas służby (m.in. radiowozy i poduszkowiec). Zwiedzający mogli też obejrzeć wyposażenie antyterrorystów oraz pokaz w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej (m.in. pokaz szermierki na bagnety).

Z kolei w punkcie daktyloskopowania można było zobaczyć wyposażenie teczki technika kryminalistyki, zrobić sobie, przy użyciu ferromagnetyków, odcisk palca, czy poznać działanie proszku fluorescencyjnego, który jest widoczny w świetle UV. W punkcie daktyloskopijnym można też było zrobić sobie zdjęcie sygnalityczne na zabytkowym krześle z ubiegłego stulecia. Na wszystkie pytania, dotyczące historii daktyloskopii i jej współczesności, odpowiadali eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego KSP.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. Każde dziecko otrzymało certyfikat uczestnictwa w Nocy Muzeów. Przygotowano też upominki z logo „Policji”, niespodzianki i konkursy.

Mariusz Góra, fot. Marek Krupa / KGP

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony