Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polscy policjanci wylecieli na szkolenie do Lyonu

19 maja zaczyna się w Lyonie, w jednostce oddziałów zwartych policji francuskiej, szkolenie polskich policjantów z oddziałów prewencji. Z funkcjonariuszami wylatującymi na ćwiczenia spotkał się I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski.

Organizacja szkolenia, które potrwa od 19 do 23 maja, to konsekwencja ustaleń, jakie poczynili podczas Zgromadzenia Ogólnego Interpolu  w Cartagenie Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński i Komendant Policji Francuskiej Claude Baland. Dotyczyły one m.in. organizacji bilateralnych przedsięwzięć szkoleniowych.

Szkolenie odbędzie się w Lyonie w Centrum Szkolenia CRS (oddziałów zwartych policji francuskiej). Jego celem jest zapoznanie się  z taktyką działań francuskich oddziałów zwartych (przede wszystkim chodzi o dynamiczne zatrzymanie sprawców przestępstw), wspólne ćwiczenia oddziałów obu stron, zapoznanie się z systemem szkolenia oddziałów francuskich, a także z wyposażeniem, uzbrojeniem oraz umundurowaniem policjantów.

W przedsięwzięciu weźmie udział 27 policjantów,  w tym 22 funkcjonariuszy z oddziałów prewencji z całej Polski, którzy stworzą pluton prewencji.

Jeszcze w tym roku planowane jest w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, na zasadzie wzajemności, szkolenie dla policjantów francuskich. Celem warsztatów będzie przedstawienie przez obie strony taktyki z zakresu zwalczania agresywnych zachowań pseudokibiców, przeprowadzenie treningu sztabowego, a także ćwiczeń na Symulatorze Działań Policji w Sytuacjach Kryzysowych.

Mariusz Góra; fot. Paweł Pinda, GSP KGP

Powrót na górę strony