Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzany o rasistowski incydent zatrzymany

Data publikacji 18.05.2014

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością pseudokibiców przedstawili zarzuty podejrzanemu o znieważenie na tle rasistowskim. Kilkanaście dni temu mężczyzna znieważył 4-letniego chłopca. Został rozpoznany, a następnie ujęty przez pracowników ochrony na polecenie policjantów.

Do zdarzenia doszło 4 maja. Przechodząca  ulicą Grunwaldzką kobietę z dzieckiem zaczepiło dwóch młodych mężczyzn. Jeden z nich zaczął  głośno wykrzykiwać pod adresem czarnoskórego chłopca obraźliwe słowa o treści rasistowskiej. Bojąc się o syna i nie chcąc prowokować mężczyzny, kobieta nie zatrzymywała się. Mężczyzna, idąc za nimi, wykrzykiwał rasistowskie obelgi. Ponownie zaczepił kobietę na terenie galerii handlowej wykrzykują okreslenia o treści rasistowskiej. Mężczyzna cały czas koncentrował się na dziecku z uwagi na jego kolor skóry.

Dwa dni później matka chłopca o całym zdarzeniu zawiadomiła policjantów. W jej opinii tylko wiek dziecka powstrzymał sprawcę przed bardziej agresywnym zachowaniem. Drugi z mężczyzn był podczas całego zdarzenia bierny. Zawiadomieni o zdarzeniu policjanci rozpoczęli ustalanie sprawcy. Zabezpieczone zostały zapisy monitoringu, sporządzono rysopis mężczyzn. Zostały one przekazane pracownikom ochrony centrum handlowego, którzy mieli zwracać uwagę na podobnie wyglądające osoby. Z zebranych przez policjantów informacji jeden z poszukiwanych mężczyzn miał często przebywać w galerii. Policjanci sprawdzali także środowiska pseudokibiców, z którym mógł być związany mężczyzna.

Przełom nastąpił w piątek, gdy pracownicy ochrony zauważyli mężczyznę odpowiadającego rysopisowi. Powiadomili natychmiast policjantów, którzy polecili ująć go do czasu ich przybycia. Skierowani na miejsce funkcjonariusze zatrzymali podejrzewanego w policyjnym areszcie. Zatrzymany to 22-letni mieszkaniec powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Zebrany materiał dowodowy pozwolił funkcjonariuszom przedstawić zatrzymanemu zarzuty znieważenia publicznego małoletniego na tle rasowym oraz kierowania w tym samym kontekście gróźb bezprawnych.

Policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla Miasta Rzeszowa prowadzą czynności zmierzające do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia oraz ustalenia drugiego z mężczyzn.

(KWP w Rzeszowie / mg)

Powrót na górę strony