Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

10-lecie Chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku

Data publikacji 19.05.2014

Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, którego dyrygentem jest prof. Wioletta Miłkowska, obchodził w tym roku Jubileusz 10 – lecia działalności artystycznej. Ta niezwykła uroczystość odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Komendant Wojewódzki Policji - nadinsp. Sławomir Mierzwa rozpoczynając uroczystość podkreślił wpływ, jaki na wizerunek podlaskiej Policji, ma działalność artystyczna zespołu. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane pod patronatem Komendanta Głównego Policji, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku.

Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej, licznie zgromadzona w sali koncertowej publiczność, mogła usłyszeć pięknie odśpiewane utwory kompozytorów różnych epok z towarzyszeniem fortepianu i trąbki. W drugiej części chór, brawurowo wykonał A Little Jazz Mass Kompozytora  B.Chilcott. Wykonanie, poprowadzone przez  dyrygent prof. Wiolettę Miłkowską, publiczność nagrodziła owacją na stojąco. Wieczór przepełniony był szeregiem gratulacji, podziękowań a także toastami za dalszy rozwój chóru. Koncert  obecnością swoją zaszczycili  Komendant Główny Policji – nadinsp. Marek Działoszyński, Wojewoda Podlaski - Pan Maciej Żywno, Prezydent Miasta Białegostoku – Pan Tadeusz Truskolaski, a także przedstawiciele samorządów, instytucji i organizacji współpracujących z Policją oraz licznie zgromadzeni przyjaciele chóru. Uroczystość przeplatały wzniosłe chwile okraszone pięknymi utworami wyśpiewanymi przez chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, jak też solowym występem Pani Małgorzaty Trojanowskiej oraz Pana Grzegorza Kowalewskiego.

Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku powstał  w 2003 roku. Wspólnie muzykują policjanci, pracownicy Policji, ich rodziny i przyjaciele. Od października 2005 roku zespołem kieruje prof.dr hab. Wioletta Miłkowska - profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Wydziału Instrumentalno - Pedagogicznego w Białymstoku. Jest także koordynatorem młodzieżowego ruchu chóralnego w Ogólnopolskim Programie „Śpiewająca Polska”. Prowadzi również działalność naukową, zajmując się requiem w twórczości kompozytorów polskich.

Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, pod przewodnictwem prof. Wioletty Miłkowskiej reprezentował polską Policję podczas licznych koncertów w kraju i za granicą, m.in. podczas Dni Muzyki Chrześcijańskiej, Iławskich Spotkań Chóralnych, Spotkań z Naturą i Sztuką „Uroczysko” w Supraślu. Brał udział w Koncertach Kolęd Prawosławnych oraz Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. Zespół uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, gdzie w 2008 roku zajął I miejsce w kategorii „Chóry inne”. Swoją wysoką formę potwierdził w następnym roku, otrzymując Złoty Dyplom na IV Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy.W roku 2010 chór został zaproszony do koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a w 2012 roku odbył tournee koncertowe do Austrii i Włoch. Punktem kulminacyjnym wyjazdu była oprawa muzyczna podczas Mszy Świętej z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II, która została odprawiona w Bazylice Św. Piotra w Rzymie. Chór KWP w Białymstoku uczestniczy także w licznych uroczystościach organizowanych nie tylko przez podlaską Policję, ale również zapraszany jest przez jednostki Policji z kraju.

Dzięki osobistemu zaangażowaniu Pani dyrygent prof. Wioletty Miłkowskiej i Pana Huberta Bajko, chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w sposób znaczący podwyższył poziom artystyczny wykonywanych utworów, a także wzbogacił swój repertuar.

(KWP w Białymstoku / mw)

Powrót na górę strony