Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści kredytowi w rękach Policji

Data publikacji 19.05.2014

Działania policjantów z II Komisariatu w Zielonej Górze doprowadziły przed oblicze temidy trzech sprawców oszustw związanych z wystawianiem fikcyjnych zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach, które następnie służyły do zakupu sprzętu RTV i AGD na raty lub brania kredytów. Decyzją sądu podejrzani zostali aresztowani na 3 miesiące. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci dzielnicowi z II Komisariatu w Zielonej Górze w ramach swoich czynności uzyskali informację o tym, że na terenie jednego z centrów handlowych trzej nowosolanie będą chcieli wyłudzić sprzęt elektroniczny posługując się fikcyjnymi zaświadczeniami o zatrudnieniu i zarobkach. W toku podjętych czynności okazało się, że w tym celu mężczyźni namówili młodą kobietę, by ta zakupiła wspomniany sprzęt posługując się dostarczonymi przez nich sfałszowanymi dokumentami: zaświadczeniami o zatrudnieniu i zarobkach oraz dowodem osobistym, który został utracony rok temu na terenie Nowej Soli. Dzięki natychmiastowej reakcji policjanci zapobiegli popełnieniu przestępstwa przez kobietę i nie dopuścili do transakcji. Zatrzymani natomiast zostali trzej mężczyźni trudniący się tym procederem, którzy oczekiwali na finał transakcji w swoim samochodzie na podziemnym parkingu.

W toku przeszukania pojazdu podejrzanychmundurowi ujawnili pieczątki z danymi nieistniejących zakładów pracy, puste zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu oraz inne. 31-letni Stanisław N., 32-letni Maciej W. oraz 32-letni Dominik N. zostali zatrzymani. Trafili do policyjnej izby zatrzymań. W trakcie sprawdzania ich danych personalnych w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że mężczyźni byli wielokrotnie notowani i skazywani przez sądy na kary pozbawienia wolności za tego typu przestępstwa.

Już następnego dnia prowadzący sprawę policjanci z II Komisariatu w Zielonej Górze dotarli do mieszkańca Nowej Soli, który mając kiepską sytuację finansową chciał zaciągnąć kredyt. Z uwagi na to, że nie miał podpisanej na stałe umowy o pracę, żaden z banków nie chciał mu udzielić pożyczki. Jeszcze tego samego dnia skontaktował się z nim mężczyzna, który oferował pomoc w tym zakresie. Podczas rozmowy stwierdził, że rozwiąże jego problem ale chce za to 1000 złotych wynagrodzenia niezależnie od tego ile nowosolaninowi bank przyzna pożyczki. Ten skorzystał z oferty. Otrzymał od mężczyzny sfałszowaną umowę o zatrudnieniu na stałe, którym ten okazał się później w palcówce bankowej i otrzymał kredyt.

W związku z tymi ustaleniami policjanci wystąpili, za pośrednictwem prokuratora, z wnioskiem do sądu o tymczasowe aresztowanie Stanisława N., Macieja W. oraz Dominka N., którzy działając wspólnie i w porozumieniu osiągali korzyści majątkowe z prowadzonej działalności przestępczej, jaką było podrabianie zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach. Sąd przychylił się do wniosku i aresztował podejrzanych na okres trzech miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci szukają kolejnych osób pokrzywdzonych przez podejrzanych.

(KWP w Gorzowie / mw)

Powrót na górę strony