Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie

Data publikacji 20.05.2014

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zabezpieczyli w dwóch krakowskich firmach zajmujących się małą poligrafią dyski twarde z nielegalnie zainstalowanymi specjalistycznymi programami inżynieryjno-projektowymi znanej firmy. Straty oszacowano na około 900 tys. złotych.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadzili kontrolę w firmach zajmujących się małą poligrafią w Krakowie. Ustalili, że w dwóch firmach używane są specjalistyczne programy służące do projektowania oraz obróbki grafiki, nie posiadające wymaganej licencji.

Na miejscu zabezpieczono dyski twarde wymontowane z komputerów, z nielegalnie zainstalowanymi programami. Wstępna analiza wykazała, że w każdym z nich było oprogramowanie służące do tworzenia profesjonalnych projektów znanej firmy z dołączonymi plikami, z których nazw można wnioskować, że są to narzędzia informatyczne służące obchodzeniu i przełamywaniu zabezpieczeń tego  programu. Zabezpieczone dyski twarde zostaną poddane szczegółowej analizie.

Biegły z zakresu informatyki wstępne straty poniesione przez firmy będące twórcami programów oszacował na około 900 tys. złotych.

Zgodnie z kodeksem karnym za uzyskanie cudzego programu do osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie w sprawie prowadzi Wydział PG KMP w Krakowie.

(KWP w Krakowie / mj)

Powrót na górę strony