Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia opolskiej Policji – aktywny strzelec na terenie uczelni

Data publikacji 20.05.2014

Studenci postrzeleni przez uzbrojonego mężczyznę, zatrzymana nieznana liczba zakładników - to scenariusz ćwiczeń, jakie zostały przeprowadzone przez policjantów i służby ratownicze. Ta skrajna sytuacja kryzysowa była sprawdzianem umiejętności i koordynacji działania służb Opolszczyzny.

Na jednej z opolskich uczelni przy ulicy Katowickiej trwają zajęcia. W pewnym momencie na dziedziniec wchodzi mężczyzna z plecakiem, z którego wyciąga broń i zaczyna strzelać do studentów. Świadkowie o napastniku informują operatora telefonu alarmowego 112. Dwóch policjantów, którzy jako pierwsi pojawiają się krótko po zgłoszeniu, zostaje rannych. Kolejni przybyli na miejsce funkcjonariusze zabezpieczają teren, zamykają ruch na części ulicy Katowickiej,  wyznaczają objazdy, na miejsce wzywają posiłki, służby medyczne i ratunkowe. Dzięki działaniom antyterrorystów i policyjnych negocjatorów po trzech godzinach akcji „strzelec” poddaje się. Zakładnicy zostają ewakuowani, rannym udzielona jest pomoc, a strażacy gaszą  pożar w budynku, wywołany przez napastnika.

To scenariusz ćwiczeń, które odbyły się dzisiaj, a w które oprócz opolskiej Policji, została zaangażowana Państwowa Straż Pożarna, Centrum Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, służby medyczne wraz z grupą ratownictwa PCK oraz studenci Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

W dzisiejszych ćwiczeniach wzięło udział łącznie ponad 170 osób. Działania były sprawdzianem umiejętności służb przy wystąpieniu skrajnej, trudnej do przewidzenia i opanowania sytuacji kryzysowej oraz skoordynowania ich współpracy.

Poszkodowanych w ćwiczeniach zostało blisko 60 osób, co było dużym wyzwaniem nie tylko dla służb ratunkowych, ale również policjantów, którzy odbijali poszkodowanych z rąk napastnika. To jedno z wielu wspólnych przedsięwzięć, podczas których Policja i inne służby doskonaliły swoje umiejętności i podnosiły kwalifikacje.

(KWP w Opolu / mw)

Film Ćwiczenia opolskiej Policji – aktywny strzelec na terenie uczelni

Pobierz plik Ćwiczenia opolskiej Policji – aktywny strzelec na terenie uczelni (format mp4 - rozmiar 20.69 MB)

Powrót na górę strony