Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo metodą „na zdrapkę”

Data publikacji 21.05.2014

Klienci jednego ze sklepów elektronicznych zauważyli, że zakupione przez nich produkty nie są zgodne z jakością, jaką gwarantowali producenci na swoich stronach internetowych. Policjanci przyjrzeli się sprawie. Jak się okazało naklejki umieszczone na produktach wprowadzały w błąd co do rzeczywistego producenta. Za takie wprowadzanie w błąd klientów może grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Od jakiegoś czasu do policjantów zaczęły napływać zgłoszenia od osób, które nabywały akcesoria elektroniczne znanych producentów. Klienci skarżyli się, że zakupione przez nich produkty nie spełniają ich oczekiwań, gdyż nie są zgodne z jakością, jaką gwarantowali producenci na swoich stronach internetowych. Okazywało się na przykład, że zakupione baterie nie są tak trwałe jak zapewniano i rozładowują się znacznie wcześniej, a zasilacze psują się. Zakupione przedmioty były przez klientów reklamowane, jednak nawet jeśli przedstawiciel oferował nowy produkt, to nadal nie spełniał on oczekiwań.

Wspólnym mianownikiem wszystkich zgłoszeń był jeden sklep, w którym nabywano produkty – zarówno w siedzibie firmy, jak i poprzez witrynę internetową.

Sprawa trafiła do wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, którzy wykonywali czynności procesowe w tej sprawie wspólnie z policjantami Komisariatu IV Policji w Krakowie.

Funkcjonariusze zdecydowali o przeprowadzeniu przeszukania w siedzibie sklepu i zabezpieczeniu towaru oferowanego do sprzedaży. Produkty sprawiały wrażenie solidnych, jednak dokładne przyjrzenie się im pozwoliło policjantom na dostrzeżenie mistyfikacji będącej podstawą oszustwa. Istotna okazała się naklejka wprowadzająca w błąd co do rzeczywistego producenta – z napisów umieszczonych na niej wynikało że prezentowany jest oryginalny produkt renomowanych firm, natomiast po zdrapaniu naklejki można było przekonać się, że mamy tak naprawdę do czynienia z zamiennikiem (o wiele tańszym i jak się okazywało – znacznie gorszej jakości).

Policjanci zabezpieczyli produkty o wartości ponad 48 tysięcy złotych. Analizowane będą wszystkie transakcje sprzedaży sfinalizowane przez ten sklep, aby można było poznać rzeczywistą skalę oszustwa.

Za takie wprowadzanie w błąd klientów może grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowe sankcje wiążą się z karami finansowymi za podrabianie zastrzeżonych znaków towarowych.

(KWP Krakowie / pt)

Film Oszustwo metodą „na zdrapkę”

Pobierz plik Oszustwo metodą „na zdrapkę” (format mp4 - rozmiar 3.68 MB)

Powrót na górę strony