Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze kontrolują punkty skupu złomu

Data publikacji 21.05.2014

Gorzowska Policja wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei i pracownikami telekomunikacji kontroluje punkty skupu złomu. Podczas działań funkcjonariusze sprawdzają czy do miejsc tych nie trafiają metalowe elementy uzyskane w wyniku kradzieży. Sprawcy takich przestępstw muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną, która w niektórych sytuacjach sięga nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Wspólne działania rozpoczęły się w środę /21 maja 2014 roku/ nad ranem. Przez cały dzień gorzowscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei i pracownikami telekomunikacji odwiedzą większość skupów złomu na terenie powiatu gorzowskiego. Prowadzący kontrole sprawdzać będą czy do miejsc tych nie trafiają metalowe elementy pochodzące z linii kolejowych, przewody sterownicze, zabezpieczenia lub kable telekomunikacyjne.

Prowadzona wspólnie akcja podyktowana jest dużą liczbą kradzieży dokonywanych na szkodę PKP, zakładów ciepłowniczych i energetycznych. Sprawcy kradzieży z chęci zysku zabierają wszystko to, co następnie można spieniężyć w skupie. Uzyskują za to drobne sumy pieniędzy, generując jednak straty idące w setki tysięcy złotych. Działania złodziei złomu powodują również zagrożenie bezpieczeństwa. Tak dzieje się w przypadku kradzieży włazów zakrywających głębokie studzienki i zbiorniki lub elementów sterowania trakcji kolejowej.

Sprawcy kradzieży złomu muszą liczyć się z wysokimi karami. Wprowadzona w 2012 roku zmiana w prawie wprowadziła w życie art. 254a KK. Przepis ten w szczególny sposób odnosi się do kradzieży elementów infrastruktury kolejowej, ciepłowniczej czy telekomunikacyjnej. Sprawcy, którzy dokonują zaboru między innymi elementów wykonanych z metali szlachetnych — trakcji i szyn kolejowych, kabli telekomunikacyjnych, studzienek rewizyjnych, przewodów elektrycznych, kondensatorów, itp. muszą liczyć się na większą odpowiedzialnością karną za popełniony czyn.  W przypadku popełnienia wymienionego w artykule przestępstwa osobie takiej grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Art. 254a kodeku karnego:

Kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej, trolejbusowej lub linii metra, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

(KWP w Gorzowie / mw)

Powrót na górę strony