Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Katastrofa na drodze” - służby ratunkowe ćwiczyły w Polkowicach

Data publikacji 23.05.2014

Katastrofa w ruchu lądowym na drodze krajowej nr 3 w Polkowicach z udziałem samochodów osobowych, autobusu i cysterny. Kilkadziesiąt osób rannych - to wszystko na szczęście symulacja do wspólnych ćwiczeń ratowniczych wszystkich służb odpowiedzialnych za niesienie pomocy poszkodowanym podczas wypadków w ruchu drogowym.

22 maja 2014 r. od godz. 9.00 do 12.00 zamknięta była droga krajowa nr 3 w Polkowicach, w kierunku Zielonej Góry. Powodem zamknięcia drogi była katastrofa w ruchu lądowym z udziałem dwóch samochodów osobowych, autobusu wiozącego młodzież oraz cysterny z chemikaliami. Na szczęście nie było to prawdziwe zdarzenie drogowe, ale przygotowane ćwiczenia służb ratunkowych na wypadek wystąpienia takiej sytuacji w powiecie polkowickim. Ćwiczenia realizowane były w ramach działań „Polkowice 2014 - działanie służb ratowniczych powiatu polkowickiego podczas usuwania skutków masowego zagrożenia na drodze krajowej nr 3 w Polkowicach".

W ćwiczeniach uczestniczyli policjanci prewencji, ruchu drogowego, wydziału dochodzeniowo-śledczego, strażnicy miejscy oraz strażacy państwowej oraz ochotniczej straży pożarnej, jednostki ratownictwa górniczego oraz ratownicy pogotowia ratunkowego, jak również pracownicy z zarządu dróg oraz inne służby obsługujące tego typu zdarzenia.

W trakcie trwania ćwiczeń wszystkie służby realizowały swoje ustawowe zadania. Najważniejsze było szybkie dotarcie do osób poszkodowanych i udzielenie rannym pomocy medycznej. Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo wszystkim służbom ratowniczym podczas prowadzonych działań. Funkcjonariusze pomagali pozostałym służbom ratowniczym w ich czynnościach, m.in. udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej, wyciągali rannych z pojazdu i przenosili ich do punktów medycznych. Ponadto organizowali objazdy, kierowali ruchem oraz wykonywali inne czynności mające na celu ustalenie okoliczności zdarzenia drogowego.

Całość ćwiczeń została zakończona spotkaniem podsumowującym przebieg ćwiczeń oraz jakość wykonywanych zadań.

W dwudniowym szkoleniu udział wzięli wicewojewoda dolnośląski, Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu, komendanci powiatowi, starosta polkowicki i głogowski, dyrektorzy i kierownicy wydziałów Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, komendanci powiatowi policji, Państwowej Straży Pożarnej z powiatu polkowickiego i głogowskiego, przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, przedstawiciele centrów zarządzania kryzysowego z woj. dolnośląskiego oraz funkcjonariusze Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

(KWP we Wrocławiu / mj)

Powrót na górę strony