Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ zlikwidowało nielegalny tytoniowy interes

Policjanci Centralnego Biura Śledczego we współpracy z celnikami przejęli około 1,5 tony nielegalnego tytoniu i krajanki tytoniowej. Jak szacują, straty Skarbu Państwa mogły sięgnąć nawet 850 tysięcy złotych. Do tej sprawy dwie osoby usłyszały już zarzuty – grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego zdobyli informację, z której wynikało, że na terenie jednej z miejscowości w powiecie chełmińskim, w kujawsko-pomorskim, prowadzony jest nielegalny biznes tytoniowy. Do sprawy włączyli się funkcjonariusze Izby Celnej w Toruniu. Z informacji ustalonych przez CBŚ wynikało, że transport lewego tytoniu będzie przewożony ulicami Chełmna i to właśnie będzie najlepszy moment na zasadzkę. Policjanci skontrolowali podejrzanego busa i zabezpieczyli tytoń popakowany w worki i kartony.

To nie był koniec tej sprawy. Funkcjonariusze CBŚ wspólnie z celnikami weszli do garażu, w którym były cięte liście suszonego tytoniu. Na miejscu zabezpieczyli 400 kilogramów krajanki oraz maszynę służącą do jej wyrobu.

Skrupulatna analiza zgromadzonych informacji pozwoliła na namierzenie kolejnego garażu, który wynajmował kierowca busa. Tam policjanci Centralnego Biura Śledczego zabezpieczyli około tony tytoniu bez akcyzy.

Dzięki wspólnej akcji policjanci CBŚ i celnicy odzyskali w sumie około 1,5 tony nielegalnego tytoniu i zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu chełmińskiego w wieku 41 i 28 lat. Z szacunków funkcjonariuszy wynika, że uszczuplenie Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT i akcyzy sięgało prawie 850 tys. złotych.

Obaj zatrzymani usłyszeli zarzuty naruszenia przepisów Kodeksu Karnego Skarbowego. Grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna. W stosunku do 41 i 28-latka zastosowano dozór policyjny oraz poręczenia majątkowe. Zatrzymani nie mogą także opuszczać terenu naszego kraju. Dodatkowo policjanci CBŚ zabezpieczyli na poczet przyszłych kar Volvo należące do 41-letniego mężczyzny.

(KWP w Bydgoszczy / pt)

Powrót na górę strony