Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa zajmująca się przemytem narkotyków na Wyspy Brytyjskie

Data publikacji 26.05.2014

Wspólne ustalenia policjantów CBŚ w Lublinie i Wydziału Operacji Pościgowych CBŚ KGP doprowadziły do zatrzymania i ekstradycji z Wielkiej Brytanii do Polski ostatniego już członka zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem amfetaminy do Wielkiej Brytanii. Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło jeszcze w 2010 i 2011 roku. Do zamknięcia sprawy brakowało tylko organizatora nielegalnego procederu, 34-letniego mieszkańca Kraśnika. Zatrzymanemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie prowadzili śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem amfetaminy z Polski do Wielkiej Brytanii. Ostatni z zatrzymanych został przekazany przez brytyjskich policjantów na początku maja. Kara do 15 lat pozbawienia wolności grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 15.

W ramach prowadzonej sprawy funkcjonariusze CBŚ ustalili, że amfetamina z Polski do Wielkiej Brytanii przewożona była przez firmy przewozowe z terenu województwa lubelskiego. Narkotyki ukryte były w specjalnie przygotowanych puszkach konserwowych i przesyłane wraz z innymi artykułami spożywczymi. Ukryty w ten sposób narkotyk nie budził żadnych podejrzeń. Puszki pakowane były przez zakupioną do tych celów specjalną maszynkę, a na nie dalej naklejano oryginalne nalepki z logo producenta konserw. Ustalono, że organizatorem powyższego procederu jest 34-letni mieszkaniec Kraśnika, przebywający na stałe w Londynie.

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie przez funkcjonariuszy CBŚ doszło jeszcze w roku 2010 i 2011. Byli to mieszkańcy Kraśnika oraz Warszawy w wieku od 25 do 34 lat. W trakcie ich zatrzymania zabezpieczono prawie 3 kg amfetaminy, ponad pół kilograma marihuany i ponad 200 szt. tabletek ekstazy. Czarnorynkowa wartość narkotyków to około 100 tysięcy złotych. Policjanci zabezpieczyli także, specjalną maszynkę do fabrycznego zamykania puszek konserw, jak również puszki oraz naklejki z nazwami producenta konserw.

Do zamknięcia sprawy brakowało organizatora nielegalnego procederu, 34-letniego mieszkańca Kraśnika. W czasie prowadzonego śledztwa wydany został Europejski Nakaz Aresztowania. Wspólne ustalenia policjantów CBŚ w Lublinie i Wydziału Operacji Pościgowych CBŚ KGP doprowadziły do zatrzymania i ekstradycji z Wielkiej Brytanii do Polski czwartego członka grupy przestępczej. 8 maja podejrzany trafił do polskiego aresztu.

Na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie 34-latek został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.

(KWP w Lublinie / mw)

Powrót na górę strony