Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści trafili za kraty

Data publikacji 26.05.2014

Policjanci z CBŚ zatrzymali na terenie Wielkopolski 8 osób podejrzanych o dokonanie oszustw przy zawieraniu umów pożyczek gotówkowych pod zastaw nieruchomości. Wykorzystując sytuację pożyczkobiorców, nakładali na nich obowiązki niewspółmierne do świadczeń, czego efektem było nierzadko przejęcie zastawionych nieruchomości przez nieuprawnione osoby. W sprawę zamieszany jest także notariusz. W sumie śledczy przestawili zarzuty 12 osobom, z czego 8 zostało zatrzymanych. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

Sprawę, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, prowadzili policjanci Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji. Jak ustalono, przestępcy, w Poznaniu i okolicach, doprowadzili wielu właścicieli nieruchomości rolnych oraz lokali mieszkalnych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wprowadzenie ich w błąd co do faktycznej treści zawieranych umów pożyczek gotówkowych pod zastaw nieruchomości. W przeważającej mierze, zawierając umowy, wykorzystywano przymusową sytuację, w jakiej znajdowali się pokrzywdzeni, a nakładane na nich obowiązki były niewspółmierne do świadczeń wzajemnych. W konsekwencji wielokrotnie dochodziło do przejęcia zastawionych nieruchomości przez nieuprawnione osoby. Część osób pokrzywdzonych, po zorientowaniu się, że zapisy aktów notarialnych są niekorzystne w tym zakresie, była zmuszona do szybkiego zwrotu pożyczek powiększonych o nienależne odsetki - albo przez sprzedaż swoich nieruchomości, albo przez uzyskanie odpowiednich kwot z innych źródeł, by jak najszybciej dokonać spłaty i uniemożliwić sprawcom przejęcie ich nieruchomości.

Śledztwo było bardzo złożone. Obejmowało wiele wątków i dotyczyło kilkunastu osób, a śledczy musieli prześwietlić kilkaset umów zawartych w formie aktów notarialnych. Pierwsze zatrzymania miały miejsce pod koniec roku 2012 i kontynuowano je w roku 2013 r. Zatrzymani usłyszeli między innymi zarzut oszustwa. Zarzucono im wyłudzenie mienia w sumie na 2 mln 860 tys. złotych i usiłowanie wyłudzenia na kolejne 7 mln 360 tys. złotych.

Śledczy przestawili zarzuty 12 osobom, z czego 8 zostało zatrzymanych. Grozi im kara do 10 lat więzienia. Wobec podejrzanych zastosowano: 8 dozorów policji, zakaz opuszczania kraju oraz 5 poręczeń majątkowych. Wobec notariusza zastosowano środek zapobiegawczy zawieszenia w czynnościach służbowych związanych z pełnieniem obowiązków funkcjonariusza publicznego. Udało się zabezpieczyć nieruchomości na łączną kwotę 6 mln 150 tys. zł. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia.

(KWP w Poznaniu / mg)

Powrót na górę strony