Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bohun i Bant finalistami XIV Kynologicznych Mistrzostw Polski

Data publikacji 04.06.2014

„Jestem z niego dumny i mile zaskoczony, bo pomimo, że jest zdolny, to jest również bardzo uparty” - tak o swoim czworonożnym partnerze powiedział tuż po ogłoszeniu wyników st. sierż. Mariusz Wnuk zwycięzca wojewódzkich eliminacji do XIV Kynologicznych Mistrzostw Polski. Przewodnik z Bohunem na 300 możliwych do zdobycia punktów uzyskali 264, pokonując 9 innych zespołów. Policjant z Nowego Miasta Lubawskiego i zdobywca drugiego miejsca, sierż. sztab. Patryk Grosfeld z psem Bantem, jako najlepsi z Warmii i Mazur będą reprezentować nasz region w finale ogólnopolskim w Sułkowicach.

Policyjne psy służbowe - owczarki niemieckie, belgijskie, sznaucery, terriery, labradory odgrywają ogromną rolę w pracy policjantów. Taki pies to po prostu partner, być może nietypowy, bo bez munduru, ale za to z niezwykłymi umiejętnościami.  Policyjne czworonogi tropią ślady pozostawione przez sprawców przestępstw, wyszukują narkotyki, materiały wybuchowe, znajdują zapachy w wyszukanych skrytkach, pomagają w poszukiwaniu osób zaginionych, a także są bardzo posłuszne i oddane.

Po 8-letniej przerwie 10 przewodników wraz z psami służbowymi miało możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas wojewódzkich eliminacji do XIV Kynologicznych Mistrzostw Polski. Do zawodów przystąpiły zespoły z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie i Elblągu oraz komend powiatowych w Bartoszycach, Braniewie, Nowym Mieście Lubawskim i Piszu. Przewodnicy i ich czworonożni partnerzy rywalizowali w trzech konkurencjach - w ogólnym posłuszeństwie i pokonywaniu przeszkód terenowych, tropieniu śladów ludzkich oraz pościgu za niebezpiecznym przestępcą i obroną przewodnika podczas konwoju.

Po kilkugodzinnych zmaganiach trzyosobowa komisja wyłoniła zwycięzcę. Na 300 możliwych do zdobycia punktów 264 uzyskali st. sierż. Mariusz Wnuk i jego partner Bohun reprezentujący Komendę Powiatową Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Tuż po ogłoszeniu wyników szczęśliwy zwycięzca tak powiedział o swoim partnerze - „jestem z niego dumny i mile zaskoczony, bo pomimo, że jest zdolny, to jest również bardzo uparty”. Policjant z 6-letnim stażem przyznał również, że „Bohun jest w stanie obronić mnie w każdej chwili i w każdej sytuacji, a to jest bezcenne. Same zawody utwierdziły mnie w przekonaniu, że człowiek potrafi doskonale współpracować z psem”. St. sierż. Mariusz Wnuk od czterech lat nie tylko pracuje z 5-letnim Bohunem, ale także  z nim mieszka. Policjant, opowiadając o służbie swojego czworonożnego przyjaciela, przyznał, że bardzo często przyczyniał się on do odnalezienia osób zaginionych, doprowadził także do sprawcy włamania do domu jednorodzinnego.

Zespół z Nowego Miasta Lubawskiego wspólnie ze zdobywcą drugiego miejsca - sierż. sztab. Patrykiem Grosfeldem z psem Bantem z Komendy Powiatowej Policji w Ełku jako najlepsi z Warmii i Mazur będą reprezentować region w finale ogólnopolskim, który odbędzie się na przełomie września i października br. w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Trzecie miejsce zajęła ekipa z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie – sierż. Bartłomiej Lewandowski z psem Gabelo. Policjant swoją służbę w charakterze przewodnika psa rozpoczął we wrześniu 2012 roku. Do lutego 2013 roku przebywał na szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, gdzie właśnie poznał Gabelo.

Zwycięzcy otrzymali puchary, nagrody pieniężne oraz pamiątkowe dyplomy.

Podsumowując wojewódzkie eliminacje,  nadkom. Arkadiusz Sylwestrzak, Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie, powiedział, że „to uwieńczenie całorocznej pracy szkoleniowej przewodnika z psem, a także doskonalenie umiejętności przewodnika i podwyższanie sprawności psa służbowego”. W jego ocenie zespoły zaprezentowały wysoki poziom swoich umiejętności.

(źródło: KWP w Olsztynie)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 22.6 MB)

Powrót na górę strony