Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja i prokuratura uderzają w przestępczość węglową

Data publikacji 05.06.2014

Policjanci CBŚ KGP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą dopuszczającą się poważnych przestępstw o charakterze gospodarczym. Zatrzymano 10 osób zajmujących kierownicze stanowiska w jednej z największych w kraju spółek węglowych. Są oni podejrzewani m. in. o oszustwa, wyłudzanie podatku VAT i pranie brudnych pieniędzy na kwotę 85 mln. zł. Podczas działań funkcjonariusze zabezpieczyli również gotówkę, samochody, kosztowne maszyny i urządzenia na poczet przyszłych kar i wyrządzonych przestępstwami szkód.

Od pewnego czasu policjanci CBŚ i prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy wspólnie z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędem Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy, Kujawsko - Pomorskim Urzędem Skarbowym, organami nadzoru budowlanego, Państwową Inspekcją Pracy i Państwową Inspekcją Handlową bacznie przyglądali się działaniom jednej z największych spółek węglowych w kraju. Analiza zgromadzonych materiałów w postaci licznych dokumentów oraz przesłuchań świadków jednoznacznie wskazywała na znaczne nieprawidłowości w działaniu firmy. Wynikało z nich m.in., że węgiel sprowadzany z Rosji i Kazachstanu oferowany był jako polski, nieprawidłowości dotyczyły także jego jakości i ilości. Tworzono przy tym fikcyjną dokumentację związaną z dystrybucją węgla, części transakcji w ogóle nie ewidencjonowano. Wszystko wskazywało także na zorganizowany charakter prowadzonej działalności przestępczej, wymierzonej głównie w skarb państwa. Podjęto więc decyzję o zatrzymaniu osób podejrzewanych o kierowanie tym nielegalnym procederem.

W godzinach porannych funkcjonariusze wkroczyli do siedzib spółki na terenie kilku województw. Zatrzymali 10 osób ze ścisłego kierownictwa oraz zabezpieczyli dokumentację firmy. Podejrzanym postawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw i przestępstw skarbowych, oszustwa przy sprzedaży węgla, wyłudzenia podatku VAT i prania pieniędzy. Podczas przeszukań pomieszczeń i terenów spółki zabezpieczone zostały także gotówka i ruchomości - samochody, sprzęt i urządzenia służące do dystrybucji węgla o łącznej wartości ok. 3,5 mln. zł oraz 50 tys. ton węgla o wartości rynkowej ok. 17 mln. zł. Ustalenie i zajęcie mienia jest niezwykle istotne z uwagi na fakt, że nielegalny majątek pozostawiony w rękach podejrzanych może zostać wykorzystany do odbudowania przestępczej działalności.

Teraz policjantów i prokuratorów czeka analiza zgromadzonego materiału dokumentującego działalność spółki. Pozwoli to uszczegółowić, w jakim stopniu uszczuplono majątek skarbu państwa. Już teraz śledczy szacują, że podejrzani mogli wyłudzili zwrot nienależnego podatku VAT na kwotę co najmniej 35 mln zł., dopuścili się oszustw na kwotę ok. 30 mln. zł i "wyprali" ponad 22 mln. zł pochodzących z przestępstw. Od wyników licznych ekspertyz i analiz zależy ciąg dalszy postępowania. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań i możliwości postawienia kolejnych zarzutów osobom już zatrzymanym. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Wydziału VI do spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

CBŚ KGP

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.06 MB)

Powrót na górę strony