Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymania za wyłudzenia zwrotu VAT

Data publikacji 05.06.2014

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zatrzymali kolejnych pięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT przy handlu stalą i drewnem. Sprawcy prowadzili swoją przestępczą działalność na terenie województwa śląskiego, lubuskiego i podkarpackiego od lipca 2008 roku. W tym czasie wyłudzili na szkodę Skarbu Państwa przynajmniej 30 milionów złotych.

Sprawcy wykorzystywali w swojej przestępczej działalności sieć kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych. Pozorny przepływ środków finansowych na kontach bankowych dotyczył kwoty powyżej 100 milionów złotych. W celu zakamuflowania działań utworzono „łańcuch przedsiębiorców” dokonujących obrotu towarem. Stal i drewno wywożone były za granicę i w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, ostatni w „łańcuchu” przedsiębiorca wnioskował o zwrot nadwyżki naliczonego podatku. W rzeczywistości w większości przypadków był to ten sam towar, lub też istniał jedynie „na papierze”.

Zatrzymanym przedstawione zostały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i „prania brudnych pieniędzy”. Łącznie w sprawie przedstawiono zarzuty 53 osobom, u których zabezpieczono mienie o łącznej wartości powyżej 12 mln złotych, w tym gotówkę, samochody, nieruchomości oraz środki pieniężne znajdujące się na kontach bankowych.

Sprawa prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony