Polscy policjanci wśród najlepszych
Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie na zaproszenie niemieckiej Policji po raz pierwszy wzięli udział w piątej edycji ćwiczeń porównawczych w czasie obchodów Dni Oddziałów Prewencji Policji Federalnej Niemiec w Duderstadt. Polscy policjanci mierzyli się z ponad dwudziestoma drużynami z Niemiec, Holandii i Czech. W klasyfikacji generalnej zajęli V miejsce. Naszej drużynie kibicował I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski oraz Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie insp. Jarosław Sawicki.
Ponad 1600 niemieckich i zagranicznych policjantów oraz osób z personelu ratunkowego wzięło udział ćwiczeniach porównawczych, które odbyły się w czasie V Obchodów Dni Oddziałów Prewencji Policji Federalnej Niemiec w Dolnej Saksonii. Celem wspólnych ćwiczeń jest porównanie i ustalenie aktualnej wartości policyjnych formacji, a także wymiana doświadczeń na poziomie operacyjnym i sprawdzenie przygotowania do wspólnych działań.
W ćwiczeniach, które odbywają się na terenie miasta, wzięło udział 21 zespołów. Wśród nich były zespoły reprezentujące wszystkie regiony Niemiec oraz poszczególnych niemieckich organizacji policyjnych, a także trzy zespoły zagraniczne, tj. z Holandii, Czech i Polski.
Polskę reprezentowali policjanci i policjantki z II Kompani Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie. Każdy zespół składał się z 38 policjantów, którzy mieli do wykonania 10 zadań. Każde musiało być wykonywane grupowo i w większości dotyczyły interwencji policyjnych związanych z poważnymi sytuacjami kryminalnymi. Zadania sprawdzały takie umiejętności policjantów, jak: taktyka interwencji, obciążenie fizyczne, zabezpieczenie imprezy, pierwsza pomoc, interwencja zagrażająca życiu, działania w pomieszczeniach zamkniętych, impreza sportowa, przeszukanie, strzelanie, działania policyjne na kolei.
Działania były wykonywane naprzemiennie przez zespoły. Policjanci zapoznawali się z zadaniem, dostając wstępną ocenę sytuacji, natomiast organizację, podział na rolę i koordynację działań do uzyskania określonego skutku podejmowali dowódcy drużyn i policjanci, odpowiednio współpracując w zespole. To wszystko dobywało się przy aplauzie publiczności i zaproszonych gości.
Zadania dotyczyły np. zatrzymania członków grupy terrorystycznej, którzy strzelali do policjantów i zranili jednego z nich, a następnie schronili się w opuszczonym kompleksie budynków. Inne związane było z zatrzymaniem osoby uzbrojonej, która w szkole otwierała ogień do każdej napotkanej osoby. Były też zadania, w których policjanci musieli wykazać się odpowiednią organizacją pierwszej pomocy – narzucone zadanie polegało na ratowaniu 14 osób z pomieszczenia, w którym odbywał się impreza urodzinowa i doszło do wybuchu gazu. Oceniana była sprawność organizacji działań, ewakuacja oraz pierwsza pomoc przedmedyczna. W tej konkurencji szczecińscy policjanci zajęli trzecie miejsce. Drugie miejsce zajęli za zadanie dotyczące interwencji wobec grupy osób nieposiadających prawa do pobytu na terenie państw Schengen. Liczyła się była prawidłowa ocena sytuacji oraz sprawność przeszukania budynku.
Ćwiczenia przeprowadzone były z wielkim rozmachem. W niektóre miejsca, gdzie wykonywane były zadania, policjanci transportowani byli helikopterami. Organizator do ćwiczeń wykorzystał cztery śmigłowce Super Puma. Zadania wykonywane były na terenie miasta w publicznych i prywatnych obiektach użytkowych, przez co były bardzo realistyczne. Szczecińscy mundurowi, którzy reprezentowali polską Policję, zajęli w klasyfikacji generalnej V miejsce. Wyniki czołowych drużyn (zliczane w procentach) były bardzo wyrównane. Naszym policjantom do zajęcia miejsca w pierwszej trójce zabrakło jednego i kilkunastu setnych procenta.
Naszej drużynie kibicowali I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski oraz Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie insp. Jarosław Sawicki. Po zakończonej konkurencji gratulowali szczecińskim policjantom zajęcie tak wysokiego miejsca. Wyjazd na ćwiczenia porównawcze to pierwsze takie doświadczenie dla naszych policjantów. Polscy uczestnicy bardzo wysoko ocenili poziom organizacji oraz realność warunków, w których przeprowadzane były zadania. Biorąc pod uwagę międzynarodowy wymiar spotkania, było to bardzo ciekawe doświadczenie zawodowe. Mundurowi mieli możliwość m.in. porównania sprzętu, jakim dysponują policjanci z innych krajów, sposób szkolenia i taktyk interwencyjnych. Wymienili doświadczenia zawodowe i nawiązali kontakty, dzięki którym w przyszłości będą mieli możliwość przeprowadzenia wspólnych szkoleń i wymiany kolejnych doświadczeń.
(KWP w Szczecinie / mg)