Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Zwierzak za kierownicą" - finał 2. edycji konkursu dla dzieci i młodzieży

Data publikacji 09.06.2014

Uroczysty finał konkursu „Zwierzak za kierownicą” odbył się dzisiaj w Pałacu Prezydenckim. To już druga edycja akcji dla dzieci i młodzieży koordynowanej przez przewodniczącą parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, nad którą patronat honorowy objęła Pierwsza Dama Anna Komorowska. Patronat konkursowi udzielił również nadinsp. Marek Działoszyński, Komendant Główny Policji.

W konkursie „Zwierzak za kierownicą” wzięły udział grupy przedszkolne, klasy szkoły podstawowej oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Konkurs polegał na stworzeniu działa literackiego: limeryku, krótkiego wierszyka, fraszki, rymowanki, opowiastki, albo dzieła plastycznego: rysowanego, malowanego, wyklejanego lub wykonanego inną techniką. W swoich pracach dzieci i młodzież miały kierować się szęścioma zasadami, będącymi priorytetami Światowej Dekady Działań Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Priorytety te dotyczyły: zachowania bezpiecznej prędkości; dbania o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motocyklistów; zachowania trzeźwości za kierownicą; dbania o dobry stan techniczny pojazdów; udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków; edukacji komunikacyjnej osób w każdym wieku. Mogly też zaprezentować zasady poruszania się po atrakcyjnych przyrodniczo terenach różnymi pojazdami, zgodnie z hasłem: "Daj przyquad - nie niszcz lasów!".

Najważniejsze było to, aby bohater prac uczestniczył w sytuacji związanej z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Oczywiście w każdej z nich, czy tej opisywanej, czy rysowanej, musiał wystąpić zwierzak.

Główną nagrodą dla laureatów konkursu był udział w uroczystym finale w Pałacu Prezydenckim oraz zwiedzanie wybranych miejsc w Warszawie.

Dzieci z ogromnym zaangażowaniem stworzyły wyjątkowe prace, a co najważniejsze, poprzez zabawę i humor uczyły się bezpiecznych zachowań na drodze. 

Jury Konkursu oceniło prace i wyłoniło finalistów:

  • Opiekun: Bożena Łucka, gr. II MOTYLKI, Przedszkole nr 17 w Elblągu
  • Opiekun: Bożena Matusiak, Klasa III, Szkoła Podstawowa im. ks. T. A. Leszczyńskiego w Mikłusach
  • Autorzy: Klasa VI, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939, Świętosław
  • Autorzy: Szkolny Klub Bezpieczeństwa, Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej

Wyróżnieni:

  • Autor: Wiktoria Skorupska, Klasa IV, SMS w Olsztynie
  • Autor: Jan Prus, Klasa IV D, Publiczna Sześcioletnia Szkoła Podstawowa w Suszu
  • Autor: Zuzanna Gilewska, Klasa Vb, Zespół Szkół w Jezioranach
  • Autorzy: Grupa I "Misiaki", Przedszkole nr 3 w Elblągu
  • Autorzy: Kacper Przewoźny, Alan Ratuszniak, Mateusz Pioterek - klasa II A, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lesznie

Pierwsza Dama Anna Komorowska pogratulowała wszystkim laureatom, a wręczając wyróżnienia podkreślała, że jest przekonana, iż uczestnicy konkursu, a zwłaszcza jego laureaci, doskonale wiedzą jak dbać o bezpieczeństwo na drogach. Wyraziła nadzieję, że dzięki ich pracom wiedza o bezpieczeństwie w ruchu drogowym będzie szerzej propagowana, nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych, bo dzieci są najlepszymi ambasadorami bezpiecznej jazdy, bezpiecznych zachowań na drogach.

Patronaty konkursowi udzielili: Wicepremier, Minister Infrastruktury i Rozwoju - Elżbieta Bieńkowska, Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak, Minister Edukacji Narodowej - Joanna Kluzik - Rostkowska i Minister Sprawiedliwości - Marek Biernacki, Komendant Główny Policji – nadinsp. Marek Działoszyński, Polski ZwiązekMotorowy.

Ambasadorzy konkursu: Michał Rusinek, Adam Wajrak, Tomasz Samojlik, Rafał Sonik oraz aktualny Mistrz Polski w rajdach samochodowych - Kajetan Kajetanowicz.

Dzięki tego typu kampaniom społecznym i edukacji komunikacyjnej dzieci i młodzieży zwiększana jest świadomość społeczna w zakresie bezpiecznych zachowań na drodze. "Zwierzak za kierownicą" jest przykładem na skuteczne dotarcie z dobrym przekazem do najmłodszych uczestników ruchu drogowego na dużą skalę.

(KGP / zwierzakzakierownica.eu /prezydent.pl/ mw)

Powrót na górę strony