Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie

Data publikacji 10.06.2014

Krakowscy policjanci zabezpieczyli komputery z nielegalnym oprogramowaniem - wartość oszacowanych strat twórcy wyniosła blisko 30 tysięcy złotych. Przejęto też ok. 600 płyt, na których były nagrane nielegalne gry, filmy, programy i muzyka. Przestępstwo uzyskania cudzego programu do osiągnięcia korzyści majątkowej jest zagrożone karą 5 lat pozbawienia wolności.

Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, ustalili, że przez krakowską Wolę Duchacką będzie przejeżdżało charakterystyczne BMW, którego kierujący będzie przewoził znaczną ilość podrobionych płyt z pirackim oprogramowaniem. Informacje uzyskane przez policjantów okazały się trafne. Kryminalni podczas patrolu zauważyli pasujący do opisu pojazd. Podjęto interwencję - w bagażniku samochodu ujawniono około 600 płyt, na których były nagrane nielegalne gry, filmy, programy i muzyka.

Policjanci, idąc tym tropem, udali się do mieszkania mężczyzny. Podczas przeszukania lokalu funkcjonariusze, pod okiem specjalisty z zakresu ochrony praw autorskich i weryfikacji danych zawartych na nośnikach elektronicznych, sprawdzili komputery, zabezpieczyli dyski twarde i nagrywarki. Na każdym z dysków zainstalowane były nielegalne wersje programów i specjalne pliki zwane „obrazami” służące do nagrywania wcześniej wyselekcjonowanych i przygotowanych danych. Dane, które były zawarte w „obrazach”, zawierały setki nielegalnie skopiowanych gier, programów, filmów, muzyki i komputerowych systemów operacyjnych.

Piracki proceder spowodował duże straty dla  producentów oprogramowania komputerowego, które wstępnie szacowane są na blisko 30 tysięcy złotych. Zabezpieczony sprzęt elektroniczny trafi teraz do laboratorium kryminalistycznego i tam zostanie poddany szczegółowej analizie.

Przypomnijmy, że przestępstwo uzyskania cudzego programu do osiągnięcia korzyści majątkowej jest zagrożone karą 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / mg)

 

Powrót na górę strony