Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za nielegalnie wydobycie bursztynu

Data publikacji 10.06.2014

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim zatrzymali ośmiu mężczyzn, którzy nielegalnie wydobywali bursztyn. Podejrzani usłyszeli zarzuty z Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze. Grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymania miały miejsce po tym jak policjanci uzyskali informację, że na terenie gminy Kamień Pomorski dochodzi do nielegalnego wydobycia bursztynu. Działalność sprawców powodowała poważną szkodę w środowisku i wykonywana była na prywatnych terenach bez wiedzy właścicieli. Podejrzani wpadli w ręce funkcjonariuszy na gorącym uczynku, w czasie gdy przy pomocy urządzenia do pompowania wody i węży strażackich wydobywali z ziemi urobek.

Ośmiu mieszkańców województwa pomorskiego zostało przewiezionych do policyjnego aresztu, natomiast sprzęt i urobek został zabezpieczony. Właściciele działek, na których dokonywano wydobycia bursztynu, zapowiadają pozwy o wysokie odszkodowania.

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że w proceder zamieszane są ponadto inne osoby. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Policjanci przypominają, że poszukiwanie złóż kopalin lub ich wydobywanie bez wymaganej koncesji lub bez zatwierdzonego projektu robót geologicznych lub z naruszeniem określonych w nich warunków stanowi przestępstwo z art. 176 Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze, za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony