Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej z Wołomina

Data publikacji 11.06.2014

Policjanci z Lublina, Białegostoku, Warszawy oraz funkcjonariusze Straży Granicznej i Urzędu Kontroli Skarbowej zatrzymali ośmiu mężczyzn w wieku od 28 do 45 zajmujących się kradzieżami i paserstwem samochodów osobowych na dużą skalę. Będą odpowiadać m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieże z włamaniem i paserstwo. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.

Realicacja, którą lubelscy policjanci i prokuratorzy zaplanowali na poniedziałek, objęła swym zasięgiem kilka powiatów na terenie województwa mazowieckiego, Warszawę oraz kilka podwarszawskich miejscowości. Do akcji zaangażowano policjantów z Lublina, Białegostoku, Komendy Stołecznej Policji, a także funkcjonariuszy ze Straży Granicznej i białostockiego Urzędu Kontroli Skarbowej.

Podczas realizacji zatrzymano osiem osób w wieku od 28 do 45 lat z powiatu wołomińskiego, pruszkowskiego oraz Warszawy. Czterech z nich będzie odpowiadać za kradzież z włamaniem do samochodów. Wczoraj w prokuraturze Okręgowej w Lublinie część z nich usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 29-letni Marek B. z Wołomina kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od jesieni 2013 roku do 5 czerwca 2014 roku. Szacuje się, że w tym czasie dokonała kradzieży kilkudziesięciu pojazdów o nieustalonej na chwilę obecną wartości. Poszczególni członkowie grupy mieli przydzielone konkretne zadania związane z rozpoznaniem,  kradzieżą aut, ich rozkompletowaniem, legalizacją i sprzedażą.

Policjanci zabezpieczyli m.in. auto marki "Mitsubishi Outlander", pochodzące z kradzieży w Warszawie, oraz kilka samochodów posiadających ślady ingerencji w pola VIN. Policjanci zabezpieczyli też sprzęt komputerowy oraz telefony komórkowe.

Policjanci zabezpieczyli też mienie należące do podejrzanych o szacunkowej wartości 170 tys. złotych oraz 80 tys. w gotówce.

Wszyscy będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, czterech z nich - za kradzieże, a pozostali - za paserstwo.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział V Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Czynności w śledztwie wykonują policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie.

(KWP w Lublinie / mg)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 25.18 MB)

Powrót na górę strony