Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prawie tysiąc zarzutów korupcyjnych za egzaminy na prawo jazdy

Data publikacji 11.06.2014

Policjanci zatrzymali kolejną osobę podejrzaną o pośrednictwo w procederze łapówkarskim w ośrodku egzaminowania kierowców. Zatrzymany mężczyzna odpowie za przyjmowanie łapówek za pozytywne zaliczanie egzaminów na prawo jazdy. 73-letni mieszkaniec Dąbrowy Górniczej został zatrzymany przez policjantów zajmujących się zwalczaniem korupcji z katowickiej komendy wojewódzkiej. Jest to już 50 osoba, która usłyszała zarzuty w tej sprawie.

Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali 73-letniego mieszkańca Dąbrowy Górniczej. Mężczyzna ten od 2007 do 2008 roku pośredniczył w przekazywaniu łapówek pomiędzy kursantami i egzaminatorami ośrodka ruchu drogowego w Katowicach, w zamian za pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy. Sam pobierał od przekazanych kwot odpowiednią „prowizję”. Jak wynika z ustaleń, zarobił na tym procederze prawie 50 tys. zł. Egzamin zaś przeprowadzany był niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

Mężczyźnie przedstawiono łącznie 97 zarzutów. W Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach zdecydowano o zastosowaniu wobec niego dozoru policyjnego i poręczenia majątkowego w wysokości 20 tys. zł. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono należący do podejrzanego samochód o wartości 40 tys. zł.

Śledztwo w tej sprawie, prowadzone jest od 2009 roku. Dotychczas 50 osobom przedstawiono łącznie prawie 1 tys. zarzutów.

Sprawa jest rozwojowa. Policjanci w jej toku planują przesłuchać nawet kilkadziesiąt tysięcy świadków.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony