Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za korupcję

Data publikacji 11.06.2014

Małopolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem korupcji zatrzymali 3 właścicieli szkół nauki jazdy, którzy usłyszeli zarzuty w ramach śledztwa dotyczącego lewych praw jazdy. To kolejne zatrzymania w tej sprawie - w sumie w ręce policjantów wpadło już 6 osób.

Wczoraj (10.06.)  policjanci zatrzymali 40-letnią kobietę oraz  dwóch  mężczyzn ( 45- i 60-letniego )  – właścicieli szkół prawa jazdy z powiatu limanowskiego oraz nowosądeckiego. Zatrzymani, powołując się na wpływy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego, brali łapówki za  pośrednictwo w wyrobieniu lewych praw jazdy.

Mechanizm  działania sprawców polegał na wyszukiwaniu osób – kursantów, którzy chcieli uzyskać prawo jazdy bez chodzenia na kurs i zdawania egzaminów. Czasami do właściciela szkoły  zgłaszali się sami  zainteresowani. Chcieli mieć prawo jazdy, a nie chcieli się zbytnio męczyć teorią czy godzinami jazd. Czasami takie „ułatwienie” proponował sam właściciel. Policjanci dotarli do przypadków, kiedy kursant przebywał  za granicą, a według dokumentów właśnie w tym czasie odbywał kurs. Koszt takiego podrobionego zaświadczenia wahał się od tysiąca do 3 tys. złotych. Policjanci udowodnili już ponad 30 takich przypadków, ale - jak twierdzą - sprawa jest rozwojowa .

Cała trójka  usłyszała  zarzuty powoływania się na wpływy oraz przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za pośrednictwo w  pozytywnym załatwieniu egzaminu na prawo jazdy, a także poświadczania nieprawdy w wystawianych  dokumentach. Wszyscy przyznali się do zarzucanych im czynów i  dobrowolnie poddali karze.

Sprawa jest rozwojowa i przewidywane są dalsze  zatrzymania.

(KWP w Krakowie / mg)

Powrót na górę strony