Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Program "Profilaktyka a Ty": używki mogą zmarnować życie

Data publikacji 11.06.2014

Ponad 300 przestępstw pod wpływem środków odurzających popełnili w zeszłym roku nieletni w Polsce. Czasem nawet sporadyczne kontakty z alkoholem lub narkotykami mogą zakończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi lub wejściem w konflikt z prawem. Program „Profilaktyka a Ty” (PaT) propaguje modę na życie bez uzależnień. Prowadzony jest przez Komendę Główną Policji we współpracy z wieloma partnerami w całej Polsce. Mazowiecki finał odbędzie się 13-14 czerwca w Ostrowi Mazowieckiej.

W 2013 roku w Polsce odnotowano 297 przestępstw popełnionych przez nieletnich pod wpływem alkoholu i 12 po zażyciu narkotyków. 12,5 tys. osób poniżej 18 roku życia zatrzymano pod wpływem alkoholu.

„Naruszenie prawa przez nieletniego może skutkować wyrokiem, który w przyszłości może rzutować np. na karierę. Myśląc o wykonywaniu zawodów zaufania publicznego, takich jak urzędnik, prawnik, nauczyciel czy policjant, trzeba mieć nieposzlakowaną opinię. W Krajowym Rejestrze Karnym zawarte są natomiast informacje m.in. o nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub leczniczo-wychowawcze” – powiedział Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki.

Program „Profilaktyka a Ty” jest fenomenem realizowanym od ośmiu lat przez Komendę Główną Policji wraz z partnerami. Są to całoroczne inicjatywy w siedmiu obszarach: działanie, informacja, edukacja, certyfikat „Wspiera nas PaT”, akcja „Przystanek PaT”, PaH czyli Profilaktyka a Harcerstwo oraz PaTosfera.

"To jest taka ogólnopolska społeczność, która bazuje na profilaktyce rówieśniczej i zachęca do zdrowego stylu życia. Zakładamy bowiem, że młodzi ludzie są najbardziej przekonującym partnerem działań prewencyjnych, a nie tylko ich adresatem" – powiedział insp. Grzegorz Jach, Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Promocji Bezpieczeństwa Publicznego.

13-14 czerwca w Ostrowi Mazowieckiej odbędzie się III Regionalny Mazowiecki Przystanek PaT, w którym udział bierze około pół tysiąca nastolatków z całego województwa. Oficjalne rozpoczęcie zaplanowano na godz. 17.00. Wśród atrakcji znajdą się m.in. warsztaty i zajęcia wokalne, poetyckie, sportowe, teatralne, radiowe, fotograficzne czy też kulinarne.

W sobotę o godz. 16.00 w całej Polsce odbędzie się ogólnopolski „Zryw Wolnych Serc”. Przez 60 sekund kilkadziesiąt tysięcy ludzi w całej Polsce wykona wspólny gest symbolizujący bicie serca - wolnego od uzależnień i przemocy. W ubiegłym roku gest ten wykonało ponad 43 tys. osób z 464 miejscowości, a główne spotkanie miało miejsce na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy pl. Bankowym w Warszawie (wówczas pod nazwą Noc Profilaktyki).

Więcej informacji na temat programu znajduje się na stronie www.pat.policja.gov.pl.

(źródło: www.mazowieckie.pl)

Powrót na górę strony