Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zlikwidowali nielegalny tytoniowy biznes

Data publikacji 13.06.2014

Policjanci z Radomia we współpracy z radomską prokuraturą, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą działającą na terenie województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego i lubelskiego, której członkowie z nielegalnego handlu tytoniem zrobili sobie stałe źródło dochodu. Jak szacują prowadzący postępowanie, straty Skarbu Państwa w wyniku przestępczej działalności mogły sięgnąć nawet 16 milionów złotych. Śledczy na poczet przyszłych kar zabezpieczyli ponad 900 tys. zł oraz pojazdy o wartości blisko 150 tys. zł.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, od pewnego czasu sprawdzali informacje dotyczące nielegalnej fabryki, w której przerabiano pozyskane niezgodnie z prawem liście tytoniowe na krajankę tytoniową gotową do palenia. Jak wynikało z ustaleń śledczych, fabryka ta znajdowała się na terenie jednej z miejscowości powiatu starachowickiego, w województwie świętokrzyskim. Ustalono także, iż nielegalny biznes swoim obszarem obejmuje także województwo lubelskie, gdzie nielegalnie skupowano liście tytoniowe i mazowieckie, gdzie trafiał nielegalnie wyprodukowany towar, między innymi na targowiska. Po operacyjnym potwierdzeniu informacji, do działań mazowieckich policjantów włączyła się Prokuratura Okręgowa w Radomiu.

We wtorek rano, siedemdziesięciu policjantów komendy wojewódzkiej, wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celnej z Radomia i Warszawy oraz mundurowymi z komendy miejskiej, weszło na teren kilkudziesięciu posesji w trzech województwach, w tym do nielegalnej fabryki, gdzie zatrzymano kilka osób w trakcie dostawy liści tytoniu oraz produkcji krajanki tytoniowej. W sumie jednego dnia funkcjonariusze zatrzymali do sprawy 15 osób. We wtorek i środę, osoby te były przesłuchiwane w prokuraturze. Dzięki szeroko zakrojonej akcji zabezpieczono 2 tony krajanki tytoniowej, ponad 5 ton suszu tytoniowego, a także ponad 1,6 tys. paczek papierosów z przemytu oraz spirytus bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

Z szacunków śledczych wynika, że uszczuplenie Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT i akcyzy sięga kwoty nie mniejszej niż 16 mln złotych. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 900 tys. zł, a także pojazdy o wartości blisko 150 tys. zł.

Wobec zatrzymanych osób zastosowano poręczenia majątkowe na łączną kwotę ponad 300 tys. zł, dozory policyjne, a także zakazy opuszczania kraju. Podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi do 5 lat więzienia.

(KWP w Radomiu / gm)

 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 12.02 MB)

Powrót na górę strony