Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przed wakacjami - co warto wiedzieć?

Data publikacji 13.06.2014

O czym warto pamiętać wybierając się na urlop przypomina 35 instytucji biorących udział we wspólnej akcji "Przed wakacjami – co warto wiedzieć?". Zaangażowała się w nią również Policja. Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności w czasie podróży, a także kontrolują autokary, którymi dzieci wybierają się na wakacyjny wypoczynek.

Niedługo dzieci i młodzież będą wyjeżdżały na tzw.  wypoczynek zbiorowy – kolonie lub obozy. Już teraz, jak to zwykle bywa pod koniec roku szkolnego, mają miejsce wyjazdy na tzw. wycieczki szkolne. Stało się już dobrym zwyczajem kontrolowanie przez Policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego autokarów, które zawiozą dzieci na wakacje. Potrzebę sprawdzenia autokaru organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić Policji lub Inspekcji Transportu z wyprzedzeniem. Wówczas patrol przyjedzie na miejsce zbiórki i skontroluje pojazd oraz kierowcę.

Jeśli jednak nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące niesprawności autokaru, bądź też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może on  znajdować się w stanie nietrzeźwym, nie powinien absolutnie zgadzać się na wyjazd dzieci. Należy tu podkreślić, że każdy kierowca wsiadając do pojazdu, którym będzie kierował, odpowiada za ludzkie życie.  

Uczulamy osoby organizujące wypoczynek, aby przykładali dużą wagę do kwestii związanej z wynajęciem autokaru. Pewne informacje świadczące o należytym przygotowaniu pojazdu i kierowcy, mogą uzyskać sami np. poprosić o okazanie badania technicznego pojazdu, sprawdzić z którego roku jest autobus i ile ma przejechanych kilometrów na liczniku, obejrzeć opony. Pojazdy bardzo wyeksploatowane, nawet jeśli są przygotowane do drogi, stwarzają ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży.

W trakcie jazdy autokarem dzieci nie powinny: spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach, opierać się o drzwi. Takie zachowania, oprócz tego że są niebezpieczne, rozpraszają uwagę kierującego.

Postoje autobusu należy organizować wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, najlepiej na oznakowanych parkingach.

Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym (art. 57) na pojeździe przewożącym zorganizowaną grupę dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat, umieszcza się z przodu i z tyłu tablice barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. Kierujący takim pojazdem jest obowiązany włączać światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci. Kierującemu autobusem w czasie przewożenia osób nie wolno palić tytoniu i spożywać pokarmów. Zabrania mu się także oddalania od pojazdu gdy silnik jest włączony. Kierowca, od którego zależy bezpieczeństwo uczestników wyjazdu, powinien być wypoczęty i wyspany.


Co zrobić żeby podróż autokarem była bezpiczna?

 • Przed wyjazdem dziecka autokarem sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt - niższa cena wynajęcia autokaru na wycieczkę, nie powinna decydować o wyborze przewoźnika.
 • Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka.
 • Jeżeli masz uzasadnienie podejrzenia, co do stanu kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu) lub stanu technicznego pojazdu (popękane szyby, łyse opony) natychmiast wzywaj policję.
 • Jeżeli kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji (np. straszy, że nie będzie tak długo czekał na Policję, że zrezygnuje z wycieczki) to znak, że coś jest nie w porządku.
 • Jeśli autobus rusza w dłuższą trasę pomyśl, aby w umowie wynajmu autokaru zawrzeć klauzulę, by w autobusie było dwóch kierowców, a autobus był poddany dodatkowym badaniom technicznym. Koszt badania technicznego wynosi 199 zł.
 • Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy.
 • Przejścia w autokarze muszą być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże powinny być ulokowane na półkach lub bagażniku autokaru).
 • W przejściach autobusu nie mogą znajdować się dodatkowe miejsca siedzące, a w czasie jazdy dzieci nie powinny spacerować po autobusie ani stać w przejściu.
 • Jeżeli autobus jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, przewożone w nim osoby muszą mieć je zapięte.
 • Należy pamiętać o przestrzeganiu norm czasu pracy kierowcy. W trakcie jazdy trzeba organizować przerwy na odpoczynek. Postoje te mogą odbywać się wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, tj. na oznakowanych parkingach.
 • Czas prowadzenia pojazdu i odpoczynku – wybrane zagadnienia:
  1.    Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:
  - norma – 9 godzin
  - przedłużony – 10 godzin 2 razy w tygodniu
  2.    Dopuszczalny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:
  - w tygodniu – 56 godzin
  - w ciągu dwóch kolejnych tygodni – 90 godzin
  3.    Maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy – 4 godziny 30minut
  4.    Przerwa w prowadzeniu pojazdu – co najmniej 45 minut lub, co najmniej 15 minut i następna, co najmniej 30 minut.
  5.    Dzienny okres odpoczynku – norma, co najmniej 11 nieprzerywanych godzin w każdym 24 godzinnym okresie.
 • Należy pamiętać, że opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci. W sytuacji gdy kierowca autokaru łamie zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, rozmawia przez telefon komórkowy itp.)  maja obowiązek zdecydowanie zwróć mu uwagę. Jeżeli po podrózy masz zastrzeżenia do zachowania kierowcy, koniecznie przekaż je przewoźnikowi.
 • Dojeżdżając do miejsca przeznaczenia należy odpowiednio wcześniej poinformować dzieci o przygotowaniu się do wyjścia. Dzieci nie powinny wysiadać z autokaru od strony jezdni ani wchodzić na jezdnię spoza pojazdu.

Planujesz wakacyjny wypoczynek - poznaj swoje prawa. Informacji szukaj na głównych stronach internetowych uczestników wspólnego projektu:

•    Czego nie wiedzą turyści? – wyniki najnowszych badań oraz porady prawne dotyczące umów o świadczenie usług turystycznych – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
•    Bezpieczeństwo dziecka podczas wakacji - Rzecznik Praw Dziecka.
•    Należyte przygotowanie się do wyjazdu za granicę - Ministerstwo Spraw Zagranicznych
•    Wypoczynek dziecka na koloniach lub obozie - Ministerstwo Edukacji Narodowej.
•    O letniej edycji akcji Bezpieczna Woda oraz o tym Jak korzystać z Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych? – Ministerstwo Sportu i Turystyki
•    O kąpieliskach w Polsce – Główny Inspektorat Sanitarny.
•    O tym jak sprawdzić czy autobus, którym podróżujemy jest sprawny technicznie -Komenda Główna Policji
•    Jak młodzi mają chronić dane osobowe w czasie wakacji - Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
•    Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne - Rzecznik Ubezpieczonych.
•    Numery alarmowe i społeczne na terenie całej Unii Europejskiej, usługi o podwyższonej płatności i roaming  - Urząd Komunikacji Elektronicznej.
•    O towarach spoza Unii Europejskiej zwolnionych z cła oraz o obowiązku podatkowym osób pracujących w czasie wakacji za granicą  Ministerstwo Finansów.
•    Wakacyjne podróże samolotem – prawa przysługujące pasażerom linii lotniczych oraz co można, a czego nie można przewieźć samolotem - Urząd Lotnictwa Cywilnego.
•    Co warto wiedzieć przed i w trakcie podróży koleją, jakie prawa przysługują pasażerowi oraz czego może oczekiwać od przewoźnika - Urząd Transportu Kolejowego.
•    Jak sprawnie dotrzeć do celu i nie utknąć w korkach - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
•    Procedury zmiany dostawcy energii i porównywania ofert  - Urząd Regulacji Energetyki.
•    Zasady bezpiecznego obchodzenia się z ogniem - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.
•    O dobrych praktykach mających wpływ na środowisko, o których należy pamiętać również w wakacje - Ministerstwo Środowiska.
•    O Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego- Narodowy Fundusz Zdrowia.
•    O prawach konsumentów na terenie Unii Europejskiej – Europejskie Centrum Konsumenckie.

W akcji biorą także udział Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Warszawa, Wrocław, Szczecin.

(BPiRD KGP / UOKiK / gm)
 

 

Powrót na górę strony