Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakończenie drugiego szkolenia w projekcie dla Mołdawii

Data publikacji 13.06.2014

W dniach 9-12 czerwca 2014 roku w Kiszyniowie odbyło się drugie szkolenie dla Policji mołdawskiej w ramach 3. edycji projektu pt. Nowoczesne metody kryminalistyczne oraz wybrane aspekty i techniki szkolenia w Policji jako narzędzie wykorzystywane w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 r. i w tym roku powraca do oryginalnej formuły 4 komponentów tematycznych: zwalczania przestępczości na szczeblu regionalnym, nowoczesnych metod kryminalistycznych, nowoczesnych technik szkolenia w Policji oraz wywiadu kryminalnego.

Zajęcia poprowadzili eksperci z Wydziału Metodyki i Organizacji Szkoleń Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, którzy zapoznali mołdawskich kolegów z aktywizującymi metodami nauczania stosowanymi w swojej codziennej pracy.

W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele komórek kadrowych Generalnego Inspektoratu Policji Republiki Mołdawii oraz Regionalnych Inspektoratów Policji, którzy odpowiadają za podnoszenie kwalifikacji zawodowych w swoich jednostkach.
Obecne szkolenie z pewnością przyczyni się do podniesienia kwalifikacji kadry dydaktycznej w oparciu o metody szkolenia funkcjonujące w krajach UE.

Koordynator projektu Karolina Rybacka-Kostrzewa i lider komponentu szkoleniowego mł. insp. Bogusława Gruszka oficjalnie przekazały stronie mołdawskiej walizkę kryminalistyczną, która będzie wykorzystywana jako pomoc dydaktyczna w trakcie szkoleń kaskadowych z zakresu zabezpieczania śladów.

Należy podkreślić, że do chwili obecnej szkolenia dla funkcjonariuszy całego resortu spraw wewnętrznych odbywają się w Akademii MSW im. Stefana Wielkiego.

Po reformie, która miała miejsce w 2013 roku mołdawska Policja planuje utworzyć centrum, w którym kształceni będą wyłącznie policjanci. Dzięki temu system szkolenia policji będzie przede wszystkim opierał się o zajęcia kształcące praktyczne umiejętności funkcjonariuszy.

Projekt ten, jak i inne przedsięwzięcia skierowane do Mołdawii wpisują się w obrany proeuropejski kursu tego kraju. Warto nadmienić, że strona mołdawska podtrzymuje chęć pogłębiania współpracy z polską Policją i docenia wiedzę polskich ekspertów cieszących się uznaniem w Unii Europejskiej i na świecie.

(WWP BMWP KGP / pt)

Powrót na górę strony