Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego

Data publikacji 15.06.2014

14 czerwca na Torze Poznań odbył się finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Wzięły w nim udział drużyny szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw. Uczestnicy zmagali się w teście wiedzy teoretycznej i czterech konkurencjach praktycznych. Zwyciężyła drużyna z Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu.

14 czerwca, dzięki pomocy Prezesa Automobilklubu Wielkopolska Roberta Werle, Tor Poznań gościł uczestników 18. finału Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Każda z 16 drużyn musiała wcześniej zwyciężyć w eliminacjach powiatowych i wojewódzkich. Ostateczna rozgrywka, która wyłoniła najlepszą drużynę w Polsce, odbyła się w Poznaniu.

Zawodnicy i zawodniczki pod okiem policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu, żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, a także Instruktorów i Ratowników Drogowych Automobilklubu Wielkopolska oraz członków PZM rywalizowali w 4 konkurencjach. Pierwszą z nich była tzw. obsługa codzienna pojazdu i motoru. Należało sprawdzić stan techniczny pojazdu, tak aby jego użytkowanie nie stwarzało żadnego zagrożenia. Następnie młodzież sprawdzała swoje umiejętności jazdy skuterem na torze z różnymi przeszkodami. Kolejnym etapem była jazda samochodem z tzw. „talerzem Stewarta”. W tych dwóch konkurencjach liczył się czas oraz precyzja wykonania.

Na zakończenie zawodnicy trafiali na miejsce zainscenizowanego wypadku drogowego. Tutaj nie było żartów ponieważ gra toczyła się o ludzkie życie. Uczestnicy musieli prawidłowo zabezpieczyć miejsce wypadku, powiadomić służby ratunkowe, a następnie ocenić stan poszkodowanych i udzielić im niezbędnej i fachowej pomocy. Wyniki tych zmagań, a także testu z przepisów ruchu drogowego i historii polskiej motoryzacji, który odbył się dzień wcześniej, pozwoliły wyłonić zwycięzców.

Turniej wygrała drużyna z Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu. Drugie miejsce zajęli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie. Ostatni stopień podium przypadł w udziale reprezentantom z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu. Natomiast indywidualnie najlepszym okazał się Wojciech Mesjasz z I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie.

Nagrody wręczał Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek. Podkreślił wagę tych zawodów i korzyści jakie daje podnoszenie swoich kwalifikacji jako świadomego i odpowiedzialnego uczestnika ruchu drogowego. Towarzyszyli mu mł. insp. Marek Kąkolewski z KGP – sędzia główny zawodów, Prezes Automobilklubu Wielkopolska Robert Werle, Przedstawiciele Zarządu Głównego PZM Zbigniew Kogut i Przemysław Piotrowski, Prezes Zarządu Okręgowego PZM Maciej Jankowski, a także Dyrektorzy WORD z Wielkopolski. Sekretarzem zawodów był asp. szt. Maciej Bednik z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu.

Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzowanie wśród młodzieży znajomości przepisów o ruchu drogowym i wiedzy motoryzacyjnej. Ważne jest propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania się jako uczestnika ruchu drogowego. Nie można też zapomnieć o możliwości poszerzania swojej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Turniej został zorganizowany przez Komendę Główną Policji, Polski Związek Motorowy, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.
(KWP Poznań) 
 

Powrót na górę strony
Polska Policja