Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci uczcili bohaterów na polanie Wykus

Data publikacji 15.06.2014

Jak co roku, w połowie czerwca, na polanie Wykus położonej w Puszczy Jodłowej, spotkali się m. in. policjanci garnizonu świętokrzyskiego, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, żołnierze oraz harcerze. Uczczono w ten sposób życie i działalność płk. Jana Piwnika "Ponurego", patrona świętokrzyskich policjantów, a także bohaterstwo i ofiarę żołnierzy Armii Krajowej. W czasie uroczystości odznaczeni zostali policjanci, którzy stanęli w obronie prawa, życia i mienia innych.

Polana "Wykus" położona w Lasach Siekierzyńskich w Puszczy Jodłowej u stóp Gór Świętokrzyskich już po raz kolejny była świadkiem uroczystości poświęconych życiu i działalności płk. Jana Piwnika "Ponurego". W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, żołnierze oraz harcerze.To właśnie w tym miejscu, na tej leśnej polanie położonej w sercu Gór Świętokrzyskich 69 lat temu przebywali żołnierze Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej, którymi dowodził Jan Piwnik "Ponury".

Dzisiaj wśród uczestników uroczystości obecni byli jego podwładni - żołnierze partyzanci, którzy razem z nim, poświęcili najpiękniejsze lata swego życia - za wolną Polskę. W latach 1943 - 1944 pod rozkazami "Ponurego" i "Nurta" walczyło niemal 900 młodych ludzi. Obecnie żyje ich zaledwie 23. W uroczystościach na polanie Wykus uczestniczył również Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Jarosław Szymczyk, jegozastępca  - insp. Zbigniew Kotarski, a także Lubelski Komendant Wojewódzki Policji insp. Michał Domaradzki.

Wśród uczestników uroczystości nie brakowało także policjantów garnizonu świętokrzyskiego, dla których "Ponury" - aspirant Policji Państwowej od 1991 roku jest patronem.
W tym roku Honorową Odznaką "Ponurego" odznaczono trzech policjantów: podinsp. Aleksego Hamerę, który w październiku ubiegłego roku, dowodząc podległymi mu policjantami Wydziału Prewencji, przeprowadził skuteczne działania ratowania życia i zdrowia ludzkiego związane z poszukiwaniem zaginionej 74- letniej mieszkanki Starachowic, podkom. Dariusza Wójcika, który w ciągu swojej dotychczasowej służby wielokrotnie ustalił i zatrzymał szereg sprawców przestępstw o dużym ciężarze gatunkowym, czym niewątpliwie przyczynił się do poprawy stanu bezpieczeństwa na terenie województwa świętokrzyskiego.

Kapituła odznaki w tym roku postanowiła również uhonorować policjanta spoza garnizonu świętokrzyskiego tj. sierż. Zbigniewa Krępeckiego z garnizonu lubelskiego. Sierż. Zbigniew Krępecki wraz z st. sierż. Przemysławem Jarskim w lipcu ubiegłego roku, będąc w czasie wolnym od służby, w miejscowości Zawieprzyce w województwie lubelskim, usłyszeli wołanie o pomoc. Potrzebującym okazał się wędkujący mężczyzna, który na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności wypadł do rzeki. Sierż. Zbigniew Krępecki, asekurowany przez swojego kolegę, nie bacząc na niebezpieczeństwo wskoczył do rwącego nurtu aby skutecznie uratować tonącego.

Odznaka "Ponurego" przyznawana jest funkcjonariuszom Policji honorowo. Od 2002 roku w sumie odznaczono 25 policjantów. Każdy z nich wykazał się nieprzeciętną odwagą, brał czynny udział w ratowaniu ludzkiego życia lub działał ze szczególnym poświęceniem stojąc w obronie prawa, życia i mienia.

http://www.swietokrzyska.policja.gov.pl/?dzial=25&artykul=27532

(KWP Kielce)

Powrót na górę strony
Polska Policja