Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci CBŚ zlikwidowali nielegalną krajalnię tytoniu

Policjanci krakowskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali nielegalną krajalnię tytoniu. Zabezpieczono m.in. ponad 6,5 tony krajanki i surowce, których wartość oszacowano łącznie na ponad 3 mln 200 tys. złotych. Nielegalna fabryka wyposażona była w 2 profesjonalne line produkcyjne umożliwiające wyprodukowanie nawet tony krajanki dziennie. Łącznie do sprawy zatrzymano 5 osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych.

Realizacja została przeprowadzona przez policjantów z krakowskiego Centralnego Biura Śledczego zajmujących się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości ekonomicznej, przy udziale  Izby Celnej  w Krakowie. Nielegalna produkcja tytoniu prosperująca w jednej z miejscowości województwa małopolskiego likwidowana była przez funkcjonariuszy podczas dwudniowych działań.

Ujawniona nielegalna fabryka wyposażona była w 2 profesjonalne linie produkcyjne umożliwiające wyprodukowanie dziennie nawet 1 tony krajanki, która mogła być następnie konfekcjonowana i dystrybuowana na terenie całego kraju. Linie produkcyjne były ponadto wyposażone w urządzenia zapewniające odpowiednią wilgotność nielegalnemu wyrobowi. Sprawcy, chcąc nadać swojemu „wyrobowi” pozory legalności, zadbali nawet o dodawanie komponentów aromatyzujących.

W pomieszczeniach „fabryki tytoniowej” policjanci zabezpieczyli ponad 6,5 tony gotowej krajanki oraz wypreparowanych i pociętych liści tytoniu.

Wartość nielegalnego towaru oszacowano na 3 mln 200 tys. złotych. W przypadku wprowadzenia na rynek krajanki, Skarb Państwa straciłby z tytułu nieodprowadzonych podatków co najmniej 3 mln 300 tys.  złotych.

Łącznie do sprawy zatrzymano 5 osób w wieku około 25-40 lat, mieszkańców województwa małopolskiego, którym zostały przedstawione zarzuty udziału w nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych.

Wobec wszystkich zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Ponadto zajęto mienie podejrzanych na poczet przyszłych kar i grzywien. W sprawie tej prowadzone jest postępowanie pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.
 
 
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.7 MB)

Powrót na górę strony