Wizyty inspekcyjne na stanowiskach oficerów łącznikowych Policji w Hadze i Berlinie
W dniach 12 – 18 września delegacja oficerów Komendy Głównej Policji przeprowadziła inspekcje na stanowiskach oficerów łącznikowych polskiej Policji akredytowanych w Królestwie Niderlandów oraz w Republice Federalnej Niemiec. W spotkaniu z kierownictwem Ambasady RP w Hadze polskiej delegacji przewodniczył Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński.
Głównym celem wizyt inspekcyjnych było ocena służby oficerów łącznikowych na podstawie opinii zebranych bezpośrednio od wybranych podmiotów w miejscu jej pełnienia, a także poznanie kierunków i trendów rozwoju przestępczości, dostrzeganych z perspektywy krajów akredytacji oficerów łącznikowych.
Jednym z głównych punktów wizyt inspekcyjnych były spotkania z kierownictwem polskich placówek dyplomatycznych, w których oficerowie Policji posiadają swoje biura.
W spotkaniu z kierownictwem Ambasady RP w Hadze polskiej delegacji przewodniczył Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński, który dzień wcześniej brał udział w spotkaniu europejskich szefów Policji, w ramach EUROPOLU.
Gospodarz spotkania, Pan Ambasador Jan Borkowski podkreślił szczególnie wyjątkową rolę jaką w strukturze polskiej placówki pełni nadinsp. Władysław Padło. Działania jego znacznie wykraczają poza obszar działań o charakterze policyjnym i wpisują się w proces dyplomacji prowadzonej przez Polskę na terenie Królestwa Niderlandów. Liczba obywateli polskich w Królestwie Niderlandów od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Holandia, jako kraj wysoko rozwinięty, nadal pozostaje jednym z głównych kierunków migracji obywateli naszego kraju. Szacuje się, że obecnie w Holandii przebywa ok. 170 000 emigrantów zarobkowych. W tej sytuacji obecność, w tym kraju, przedstawiciela polskiej Policji jest głęboko uzasadniona, niezależnie od funkcjonowania w Hadze Europejskiego Urzędu Policji.
Pan Jan Borkowski oraz obecni na spotkaniu przedstawiciele Ambasady RP Hadze bardzo wysoko ocenili poziom realizacji zadań realizowanych przez nadinsp. Władysława Padło.
Inspekcje stwarzają także okazje do przeprowadzenia rozmów z przedstawicielami służb (policyjnych/milicyjnych) odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa przyjmującego, z którymi polscy oficerowie łącznikowi współpracują na co dzień.
Podczas wizyty w Hadze delegacja polskiej Policji spotkała się z przedstawicielami IPOL – komórki odpowiedzialnej za prowadzenie międzynarodowej współpracy holenderskiej Policji, oraz z koordynatorami współpracy międzynarodowej Komendy Miejskiej Policji w Hadze, a także przedstawicielami komendy policji w Apeldoorn.
W trakcie spotkań omówiono główne kwestie dotyczące współpracy bilateralnej i multiratelarnej, ze szczególnym uwzględnieniem procesu wymiany informacji. Holenderscy partnerzy podkreślali doświadczenia polskiej Policji w zakresie sposobu zorganizowania jej struktur i w rezultacie skuteczniejszego zwalczania przestępczości. Warto podkreślić, że od 1 stycznia br., w Holandii funkcjonuje, oparty m. in. na polskich wzorcach, odpowiednik Komendy Głównej Policji.
Holenderscy partnerzy bardzo wysoko ocenili współpracę z polskim oficerem łącznikowym, nadinsp. Władysławem Padło. Podkreślali jego profesjonalizm, zaangażowanie oraz aktywność.
Wizyta inspekcyjna w Republice Federalnej Niemiec rozpoczęła się od spotkania z przedstawicielami Wydziału Współpracy Międzynarodowej Federalnego Urzędu Kryminalnego Michaelem Niemeierem, na czele.
Podczas spotkania omówiono współpracę bilateralną oraz możliwości jej rozwoju i wzmocnienia. Poruszono kwestie wzajemnego zaangażowania w ramach programu EUROJUST oraz programu zwalczania tzw. mobilnych grup przestępczych.
Niemieccy partnerzy podkreślali bardzo dobrą współpracę z polską Policją, w tym szczególnie z oficerem łącznikowym polskiej Policji, mł. insp. Robertem Barańskim.
Ważnym punktem wizyty w Niemczech było spotkanie z przedstawicielami szkoły policji w Oranienburgu, podczas którego strona niemiecka wystąpiła z propozycją pokrycia kosztów odbudowy pomnika Józefa Piłsudskiego, zniszczonego przez hitlerowców w Częstochowie, w trakcie II Wojny Światowej.
Kolejnym punktem pobytu polskiej delegacji w Niemczech było spotkanie w Ambasadorem RP Panem dr Jerzym Margańskim. Podczas potkania omówiono rolę i zdania oficera łącznikowego Policji na tle procesu dyplomacji realizowanego przez polską ambasadę. Zwrócono uwagę na problem przestępstw popełnianych przez obywateli polskich, szczególnie na terenach przygranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
Ostatnim punktem wizyty w Berlinie było spotkanie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, z kierownictwem Wydziału Strategii i Koordynacji Współpracy Międzynarodowej.
W czasie spotkania podkreślono znaczenie, jakie strona niemiecka przywiązuje do współpracy z polską Policją i polskim ministerstwem spraw wewnętrznych. Wskazał, że Niemcy, w ramach zwalczania przestępczości, prowadzą bardzo ścisłą współpracę jedynie z 3 krajami. Są to: USA, Francja i Polska. W tym kontekście, obecność w Berlinie mł. insp. Roberta Barańskiego, który oprócz Policji reprezentuje także polskie ministerstwo spraw wewnętrznych, nabiera szczególnego znaczenia. Także podczas spotkaniaw niemieckim MSW, polski oficer łącznikowy został bardzo wysoko oceniony. Zwracano uwagę na wysoki profesjonalizm, mł. insp. Roberta Barańskiego, jego szeroką wiedzą policyjną i zaangażowanie. Strony wyraziły nadzieję na jeszcze ściślejszą współpracę, w tym wymianę doświadczeń, w zwalczaniu przestępczości pospolitej i zorganizowanej.
Wizyty inspekcyjne w Hadze i Berlinie potwierdziły bardzo wysoki profesjonalizm, zaangażowanie i aktywność akredytowanych tam oficerów łącznikowych Policji.
(źródło: BMWP KGP)