Policja.pl

ZEUS-2, czyli ochrona przed skażeniami nowej generacji

Data publikacji 27.04.2023

W trakcie tegorocznych targów POLSECURE 2023 uczestnicy mieli niebywałą okazję zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt służący do ochrony przed skażeniami nowej generacji, który będą wykorzystywać w służbie policyjni kontrterroryści i technicy kryminalistyczni z CLKP. Mowa o mobilnym zestawie do analizy oraz likwidacji skażeń ZEUS-2, wspierającym działania kontrterrorystyczne na miejscu zdarzenia CBRN-E.

To pierwszy taki zestaw w polskiej Policji. Mobilne laboratorium umożliwia określenie rodzaju użytego czynnika chemicznego, promieniotwórczego, biologicznego oraz materiałów wybuchowych i ich prekursorów. Służy także analizie zagrożeń czynnikiem biologicznym dzięki innowacyjnemu zestawowi diagnostycznemu, opartemu na technikach biologii molekularnej. Pozwala na szybką, wiarygodną identyfikację czynników infekcyjnych i umożliwia także jednoczesną identyfikację czynnika i określenie profilu jego antybiotykoodporności.

W skład mobilnego zestawu wchodzą m.in.: dron i robot, który umożliwi zdalne rozpoznanie terenu, wstępną ocenę zagrożenia CBRN-E oraz pobranie i przetransportowanie próbek do analizy; mobilny sprzęt z zakresu detekcji i identyfikacji zagrożeń CBRN-E; laboratorium, umożliwiające analizę pobranych i zidentyfikowanych materiałów wybuchowych oraz ewentualnych skażeń CBRN oraz ich prekursorów pod kątem zagrożeń, jakie stwarzają na miejscu prowadzonych działań konterrorystycznych; specjalistyczna odzież ochronna CBRN-E, w tym: kombinezon EOD 10e z wyposażeniem (maska, butla) zabezpieczającym operatora przed działaniem czynnika CBRN-E oraz niezależny system wytwarzania energii elektrycznej.

ZEUS-2 umożliwia także udzielanie pierwszej pomocy osobom, które uległy obrażeniom w trakcie prowadzonych działań, a zostały skażone którymś z czynników CBRN. Pozwala też na likwidację skażeń sprzętu wrażliwego (broń, amunicja, łączność, noktowizja, elektronika inny sprzęt)  - komora dekontaminacyjna na przyczepie oraz likwidację skażeń osób (plac likwidacji skażeń oraz przedział sanitarny na przyczepie).

Tekst i foto: mł. insp. Anna Kędzierzawska na podstawie materiałów CPKP „BOA”

Powrót na górę strony