Przedstawiciele Wydziału Przestępstw Niewykrytych BK KGP uczestniczyli w seminarium naukowym
Na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych, przedstawiciele Wydziału Przestępstw Niewykrytych Biura Kryminalnego KGP w dniach 4 – 6 października 2024 r. w Sopocie uczestniczyli w seminarium naukowym zorganizowanym przez PTBP we współpracy z Europen Polygraph Association.
Wzięli w nim udział przedstawiciele m.in. Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służb Wywiadowczych i Kontrwywiadowczych RP, Krajowej Administracji Skarbowej, Akademii Marynarki Wojennej, prokuratorzy, sędziowie, biegli sądowi oraz przedstawiciele świata nauki i akademickich ośrodków rozwojowo – badawczych.
Honorowym gościem seminarium był prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski – Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. biegłych sądowych, Kierownik Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Ceremonię otwarcia seminarium rozpoczęło uroczyste wysłuchanie Mazurka Dąbrowskiego i hymnu Unii Europejskiej oraz przywitanie uczestników przez Pana Jose Antonio Fernandez de Lana – założyciela i prezesa Europen Polygraph Association.
Uczestnictwo w seminarium Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych umożliwiło zapoznanie się ze specjalistyczną wiedzą z zakresu badań psychofizjologicznych w kontekście prowadzenia czynności analitycznych i procesowych, w postępowaniach przygotowawczych dotyczących najpoważniejszych przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, które umorzono z uwagi na niewykrycie sprawcy.
Tematyka wystąpień – związana z badaniami poligraficznymi, psychologią śledczą ściśle łączy się z praktycznymi możliwościami uzyskiwania materiału dowodowego oraz wykorzystania najnowszych osiągnięć z dziedziny kryminologii i kryminalistyki w procesie wykrywczym, a wykorzystanie np. seansów hipnotycznych, przykładowo w czynnościach operacyjnych daje możliwość uzyskania dodatkowej wiedzy, którą można przełożyć na bogaty materiał procesowy.
Równie wartościowa była przestrzeń do wymiany fachowych doświadczeń między biegłymi, a śledczymi w pozostałych mniej formalnych punktach programowych seminarium.
Właściwy dobór poszczególnych tematów wykładów i zaproszonych prelegentów, a także uznany dorobek naukowy, ich autorytety w swoich środowiskach sprawiły, że minione już przedsięwzięcie stało się platformą wymiany doświadczeń i tzw. „dobrych praktyk” przedstawicieli świata nauki, organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także przedstawicieli agencji rządowych zajmujących się bezpieczeństwem wewnętrznym państwa.
Biuro Kryminalne KGP
fot. https://ptbp.pl/