O Orkiestrze

Od 1968 roku Orkiestra Reprezentacyjna Policji wpisuje się w wizerunek polskiej Policji kultywując tradycję i dorobek naszej formacji.

Do 31 maja 2014 r. Orkiestra, której głównym zadaniem jest oprawa muzyczna uroczystości wynikających z ceremoniału policyjnego, wykonywała zadania w ramach Komendy Stołecznej Policji.

Z dniem 1 czerwca 2014 r., Rozkazem Organizacyjnym nr 23 Komendanta Głównego Policji z dnia 27 maja 2014 roku, Orkiestra weszła w strukturę Gabinetu Komendanta Głównego Policji jako komórka organizacyjna Wydziału Prezydialnego.

Lata działalności Orkiestry, kolejno pod batutą: Lecha Pola, Czesława Kwiecińskiego, Mariana Olejniczaka, Jerzego Walendzika a od 2005 roku mł insp. Janusza Trzepizura, - to historia wypełniona wieloma sukcesami artystycznymi i niezliczonymi koncertami na terenie naszego kraju oraz poza jego granicami.

Program choreograficzno – muzyczny ujęty w musztrze paradnej oraz bogaty i różnorodny repertuar muzyczny Orkiestry – począwszy od muzyki marszowej, patriotycznej, symfonicznej, po religijną oraz standardy muzyki rozrywkowej i jazzowej, stanowi jej wizytówkę.

Trwałym elementem życia Orkiestry są centralne obchody Święta Policji, doroczne Spotkania Jasnogórskie Środowiska Policyjnego, rocznicowe uroczystości ku czci poległych policjantów przy obelisku „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” i na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

Swoimi występami uświetniają warszawskie wydarzenia kulturalne, imprezy sportowe, a w ostatnich latach również Noc Muzeów.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Ogólnopolskie oraz Regionalne Przystanki PaT, imprezy charytatywne organizowane na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, koncerty w szpitalach, czy hospicjach – to jedne z nielicznych akcji społecznych, w które wpisują się policyjni muzycy.

Swój wysoki poziom artystyczny Orkiestra prezentowała i prezentuje podczas różnego rodzaju przeglądów i prestiżowych festiwali orkiestr dętych w Danii, Belgii, Czechach, Rosji, Niemczech, Białorusi, a zwłaszcza na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Krakowie.

Orkiestra Reprezentacyjna Policji jest jedną z trzech orkiestr policyjnych – obok wrocławskiej i katowickiej. Przez ponad cztery dekady jest stałym i wyrazistym elementem wizerunku polskiej Policji, krzewiąc tradycję i ceremoniał policyjny.

 

Kapelmistrz – mł. insp. Janusz Trzepizur

Tamburmajor – sierż.  sztab. Jakub Pietrucha

 

Kontakt:

Wydział do spraw Ceremoniału Policyjnego
Gabinetu Komendanta Głównego Policji
ul. Puławska 148/150
02-624 Warszawa

tel. sekretariatu Wydziału do spraw Ceremoniału Policyjnego GKGP - (22) 601 52 61
e-mail: gc.ceremonial@policja.gov.pl

 

Do zmieniania ludzi, ich zachowania się i zwyczajów nie ma lepszego środka jak muzyka.

Autor: Shu-Ching (VI w. p.n.e.)

Powrót na górę strony