Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbity trzon "grupy markowskiej"

Data publikacji 12.12.2007

13 członków zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymano w Warszawie i okolicznych miejscowościach podczas realizacji, w której wzięło udział ponad 250 policjantów z komendy stołecznej i komendy głównej, wspieranych przez funkcjonariuszy z Radomia, Łodzi i Białegostoku. Grupa ma na swoim koncie uprowadzenia, napady, wymuszenia rozbójnicze i handel narkotykami. Podczas przeszukania 23 posesji zabezpieczono m.in. 300.000 par butów niewiadomego pochodzenia. Dziś sąd zdecyduje o tymczasowym aresztowaniu członków grupy.

Od kilkunastu dni stołeczni policjanci, wspólnie z prokuratorami wydziału X biura ds. przestępczości zorganizowanej prokuratury krajowej, bardzo dokładnie planowali zatrzymanie groźnych członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Z ustaleń policyjnych wynika, że początki tzw. grupy markowskiej sięgają 1992 roku. Jej szef Andrzej Cz. ps. „Kikir” siedem lat temu został zastrzelony w szpitalu w wyniku przestępczych porachunków. Grupa jednak nadal działała bardzo aktywnie. Na swoim koncie mieli uprowadzenia dla okupu, napady rabunkowe przy użyciu broni palnej, wymuszenia rozbójnicze oraz handel środkami odurzającymi. Odłamem tej grupy była tzw. „grupa mutantów” zamieszana w zabójstwo policjanta z Piaseczna dokonane wiosną w 2002 roku oraz śmierć dwóch antyterrorystów w Magdalence rok później.

Prowadzący postępowanie doskonale wiedzieli z jak niebezpieczną grupą mają do czynienia. Dlatego też o wsparcie zwrócili się do jednostek realizacyjnych z komendy głównej oraz komend wojewódzkich w Radomiu, Łodzi i Białymstoku. Punktualnie o 6.00 rano ponad 250 policjantów: z wydziału dw. z terrorem kryminalnym i zabójstw wspieranych przez kryminalnych z komendy stołecznej Policji, policjantów warszawskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego KGP oraz ponad 50 policjantów Zarządu Operacji Antyterrorystycznych KGP weszło jednocześnie do ponad dwudziestu lokali w stolicy i miejscowościach podwarszawskich. Wejścia były bardzo dynamiczne. Zatrzymano łącznie aż 13 członków grupy: 33-letniego Mariusza M., 55-letniego Wiesława K., 46-letniego Janusza Ś., 44-letniego Krzysztofa G., 42-letniego Sławomira P., 28-letniego Adama S., 46-letniego Krzysztofa K., 40-letniego Marka B., 51-letniego Janusza R., 27-letniego Piotra M., 27-letniego Patryka T. i 34-letniego Wojciecha W.

Podczas przeszukania 23 posesji w stolicy oraz powiatach: wołomińskim, pruszkowskim, piaseczyńskim, sochaczewskim i płońskim znaleziono m.in. 300.000 par butów niewiadomego pochodzenia. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli również majątek warty około 100.000 złotych. Za przestępstwa, których dopuścili się zatrzymani, grozi im do 12 lat pozbawienia wolności. Jeszcze dzisiaj sąd podejmie decyzję o zastosowaniu wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.71 MB)

Powrót na górę strony