IV Przystanek PaT – dzień trzeci
Trwa IV Przystanek PaT. Podczas trzeciego dnia Akcji nie zabrakło emocji, ciekawych spotkań i pasjonujących zajęć. Byli też interesujący goście. Trwały również intensywne przygotowania do Wielkiego Finału. I tylko szkoda, że Przystanek powoli dobiega końca...
Nie wracajmy jeszcze na ziemię
Jak co roku, nie mogło zabraknąć na przystanku PaT koncertu Jarosława Chojnackiego. Jego występy to wspaniała tradycja Akcji. Widzowie jak zwykle dopisali. Świetnie się bawiąc, śpiewali jednym głosem refreny kolejnych piosenek. Na zakończenie koncertu nie mogło zabraknąć naszego hymnu "Nie wracajmy jeszcze na ziemię", gromko odśpiewanego m. in. przez liderów programu PaT, którzy zostali zaproszeni na scenę. Niestety, nie było kolejnego bisu, lecz i tak grzmiały brawa, wiwaty, i skandowane setkami głosów: "dziękujemy! dziękujemy!". Wracaliśmy pełni emocji, nucąc refren hymnu przystanku PaT. Z niecierpliwością czekamy na koncert za rok, na kolejnym, już V Przystanku! PaT
Londyn na IV Przystanku PaT!
Vas Gopinathan to członek delegacji policji z Londynu, która przyjechała specjalnie na IV Przystanek PaT. Interesowało go wszystko: program, młodzież, a zwłaszcza pomysł na niespotykaną w całej Europie akcję! Oto krótka rozmowa z nim:
- Czy podoba się Panu nasz Przystanek? Co Pana do nas sprowadza?
- Jestem Detective Chief Inspector w Londynie, w Metropolian Police. Przyjechaliśmy obejrzeć co tutaj robicie, to jest bardzo inspirujące! Młodzi ludzie posiadają mnóstwo pozytywnej energii i wspólnie się bawią. Kiedy was widzę, pełnych radości i tak zintegrowanych, czuję się świetnie, to się udziela!. W Londynie też działamy z młodzieżą, policja organizuje między innymi sportowe spotkania związane z piłką nożną i wędkarstwem. Podoba mi się Polska! Tutaj wszyscy uśmiechają się, chętnie się pozdrawiają i mają pomysły na wolny czas!
Bo fascynuje mnie średniowiecze!
W środę wieczorem, w dworku, odbyło się autorskie spotkanie satyryka Tomasza Łysiaka, pisarza oraz dziennikarza radia Wawa, z "pat-owiczami". Nasz gość opowiadał o swoich początkach w radio, o fascynacji średniowieczem, geniuszu armii mongolskiej oraz o… wyższości łuku tatarskiego nad współczesną bronią. Dla "pat-owiczów" była to także niezwykłe cenna lekcja historii: nasz gość zrelacjonował krok po kroku przebieg bitwy pod Legnicą z 1240 roku. A po spotkaniu były książki – tomy trylogii "Szalbierz" i "Bliznobrody". Z autografami!
Nasi goście
Generał Arkadiusz Pawełczyk, I Zastępca Komendanta Głównego Policji wraz z Dyrektorem Biura Prewencji, insp. Michałem Czeszejko – Sochackim i Naczelnik Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki, podinsp. Mariolą Gosławską od środowego południa gościli na IV Przystanku PaT, odwiedzając WSZYSTKIE warsztaty, swobodnie rozmawiając z młodzieżą w szczelnie wypełnionej sali kinowej, a także – pozując do wspólnej fotografii.
Rodzina a nałóg
"Chcę wam opowiedzieć o bajkowym domu - bo był dom. Jednak nas nie było..." O godzinie 16.00 w Miętnem obejrzeliśmy spektakl "Ciszej" siemianowickiej Kawiarenki Literacko -Teatralnej To i Owo. Obserwowaliśmy wpływ uzależnień na życie człowieka i trud, jakiemu musi on podołać, próbując przezwyciężyć nałóg. Brak zaangażowania w życie rodzinne i chłodne relacje między domownikami mogą doprowadzić do tragedii... Przejmująca muzyka, sugestywne aktorstwo – pełen sukces! Kawiarenko - oby tak dalej!
Zaczęło się od krzyża...
Co się zaczęło? Warsztaty „By służyć wartościom”. Dlaczego? Dla oddania hołdu przez IV Przystanek PaT szkole i miejscowości Miętne, oraz wyjaśnienia szczególnej symboliki krzyża, mijanego przez nas codziennie na skwerze. O czym? To prawdziwa historia obrony krzyży w klasach w Miętnem sprzed 25 lat i świadectwo wiary. Pomysłodawcy to podinsp. Marek Świszcz (autor tytułu) i dyr. Andrzej Kujda; autorem scenariusza jest insp. Grzegorz Jach, a premiera z udziałem uczniów tutejszej szkoły odbyła się w ramach jej 85-lecia i 25-lecia obrony krzyża. Spektakl z udziałem uczestników warsztatów „By służyć wartościom” zobaczymy w czwartek, 9.07.
Halo, halo, tu PaTefon!
Kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży uczestniczy w warsztatach radiowych. Widać, że to, co robią, sprawia im ogromną radość! Pod przewodnictwem Pawła Lorocha uczą się m.in. techniki montażu, tworzą audycje - nagrali również trójjęzyczne jingle, czyli hasła reklamujące nasze radio „PaTefon”. Zabawa przednia, a młodym ludziom nie zamykały się usta - ale o to chodzi w pracy spikera! Ale radio służy nie tylko warsztatom. "Jednym z naszych sukcesów jest odnalezienie zagubionego telefonu komórkowego" – mówi Robert Koniuszy, członek Zespołu Prasowego.
Tańcz, tańcz, tańcz!
Prawie 60 młodych ludzi ubiegało się o udział w musicalu „Przystanek”. Eliminacje prowadzili Mariusz „Mario” Jasuwienias i Magda Góra, prowadzący warsztaty tańca nowoczesnego. Pot, zmęczenie i wyczerpujący trening dwóch układów tanecznych zaledwie 14 osobom zapewniły upragniony udział w spektaklu. Powodzenia, czekamy na czwartkową premierę!
Liczy się rytm!
Wśród warsztatów IV PPaT znalazły się również zajęcia bębniarskie, prowadzone przez panią Martę Schuberg z Berlina. Tu liczy się rytm, a uczestnicy uczą się synchronizacji ruchów i zgrania z brzmieniem grupy. Grają na kilku rodzajach bębnów i nie tylko - łącznie to ponad 30 instrumentów! Nasi „pat-owscy” bębniarze już 8 lipca rano wystąpili w garwolińskim parku. Przechodnie chętnie przystawali, aby posłuchać - to niecodzienne wydarzenie, a artystom poszło świetnie!
Dla ziomali?
Kilkadziesiąt osób bierze udział w warsztatach breakdance, prowadzonych przez Gabę i Betona – instruktorów ze Śląska, którzy tańczą od 10 lat. Kiedyś nie mieli skąd czerpać wzorców, dziś - przekazują młodzieży zdobyte doświadczenie, zarażają pasją i zapałem. Breakdance wymaga sporej siły fizycznej, techniki oraz samozaparcia, a tego chętnym nie brakuje!
Łączymy się!
W jednej z sal przeplata się język polski, angielski, rosyjski, francuski i hiszpański. To warsztaty krótkofalarskie prowadzone przez Wiesława Pasztę. Od wtorku za pomocą radia udało im się nawiązać już ponad 150 połączeń, także z Francją, Rosją, Holandią i Grecją! Cieszymy się, że urokowi tego sposobu komunikacji nie oparły się i dziewczęta. Zajęcia wzbudziły także żywe zainteresowanie uczestników innych warsztatów!
Klaszczą i tupią!
Z daleka dobiegał głośny tupot i klaskanie wielu dłoni. Instruktorzy tańca nowoczesnego, Magda Góra i Mariusz Jasuwienas wyjaśnili, że to stepping. Ogromna ilość uczestników, świetna atmosfera i dobra zabawa – tu nikt się nie nudzi! Trenerzy dopiero w poniedziałek, w Miętnem dowiedzieli się, czym jest Przystanek PaT i poznali jego niepowtarzalny klimat. Zapewnili, że jeśli za rok zostaną zaproszeni, chętnie do nas wrócą!
Warsztaty wokalne
Dziś przed przystankową estradą uczestnicy warsztatów wokalnych brali udział w próbach do musicalu „Przystanek’’. Zapytaliśmy Łucję, dlaczego zdecydowała się na ten warsztat. „Wybrałam go, ponieważ kocham śpiewać i może kiedyś mi się to przyda. A poza tym... bardzo lubię pana Roberta Osama”.
Nasza piękna polszczyzna!
Sala 117. To tu grupa młodzieży z warsztatów literackich stara się interpretować dzieła polskiej literatury (m.in. Gałczyński, Tuwim, Kasprowicz). Słuchają pochwał i słów krytyki z ust Piotra Wawra, doświadczonego aktora. Pogłębiona analiza nie jest łatwa, ale świetnie poprawia umiejętności ludzi z pasją. Instruktor obiecuje zachwycające efekty na Wielki Finał!
Czwartek: Wielki dzień!
Przygotowania do finału akcji rozpoczynamy o godz. 10.00 – próby generalne i podsumowania warsztatów trwać będą do obiadu. Posłuchamy też o bioinformatyce (otwarte spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Jan Komorowski ze Szwecji), obejrzymy film „AVON kontra przemoc”. Warsztaty dla opiekunów grup teatralnych ze Sławomirą Łozińską odbędą się o godz. 11.30.
O 16.00 – Wielki Finał! Czeka nas moc atrakcji - spektakle: „Poobiednie igraszki” TI Scena 07 Warszawa oraz „By służyć wartościom” w wykonaniu grupy warsztatowej. Następnie Wielkie Czytanie, powitanie gości, wręczenie Filarów PaT, prezentacja warsztatów artystycznych oraz PaT TV, premiera musicalu „Przystanek” (który ponownie będziemy mieli okazję zobaczyć po kolacji). Oficjalne zakończenie IV Przystanku PaT o godz. 23.00. O północy tradycyjnie: nocny, refleksyjny pokaz zdjęć i filmów z Akcji. Przyjdźcie koniecznie!
Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 12.47 MB)