Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polskie patrole na chorwackim wybrzeżu

Data publikacji 01.07.2014

Już od 2 lipca 2014 r. czworo polskich funkcjonariuszy Policji rozpocznie służbę na chorwackim wybrzeżu. Na mocy protokołu podpisanego w tej sprawie, do końca sierpnia 2014 r. policjanci będą asystować i pomagać chorwackim kolegom podczas wspólnych patroli policyjnych w rejonie miasta Zadar i Trogir w Republice Chorwacji, gdzie każdego roku spędza wakacje tysiące turystów z Polski.

W 2008 r. zostały podjęte przez Pana Adama Rapackiego, ówczesnego Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz Ambasadora RP w Zagrzebiu - Pana Wiesława Tarkę, starania w celu umożliwienia obecności funkcjonariuszy polskiej Policji na wybrzeżu Chorwacji. Dwustronne negocjacje uwieńczone zostały podpisaniem umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Chorwacji o współpracy w zwalczaniu przestępczości, na podstawie, której Policja polska i chorwacka w czerwcu 2010 roku po raz pierwszy podpisała protokół między Komendantem Głównym Policji Rzeczpospolitej Polskiej a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji, Generalnym Dyrektoriatem Policji w sprawie określenia zasad i warunków, dotyczących skierowania polskich policjantów do wykonywania obowiązków służbowych na morskim wybrzeżu Republiki Chorwacji podczas sezonu turystycznego i oddelegowała do pełnienia służby polskich policjantów.

Od tego czasu polska Policja regularnie wysyła w okresie wakacyjnym kilku funkcjonariuszy do służby na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego.

Zgodnie z podpisanym w tym roku protokołem pomiędzy Generalną Dyrekcją Policji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji a Komendą Główną Policji Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie określenia zasad i warunków pełnienia służby przez polskich funkcjonariuszy Policji w Republice Chorwacji w sezonie turystycznym, czworo polskich funkcjonariuszy reprezentujących garnizon stołeczny, mazowiecki, wielkopolski i zachodniopomorski, zostało oddelegowanych w okresie od 01 lipca do 01 września 2014 r. do Chorwacji celem realizacji zadań w ramach wspólnych polsko – chorwackich patroli.

Protokół określa zasady i warunki oddelegowania polskich funkcjonariuszy Policji do służby w Republice Chorwacji w okresie wakacyjnym, podczas największego napływu turystów z Polski do Chorwacji. Liczba naszych rodaków, którzy każdego lata wypoczywają w Chorwacji, stale rośnie - w tym roku władze chorwackie spodziewają się, że liczba polskich turystów będzie znów rekordowo wysoka.

Zgodnie z protokołem policjanci z Polski będą asystować i pomagać chorwackim kolegom podczas wspólnych patroli policyjnych w rejonie miasta Zadar i Trogir, gdzie każdego roku spędza wakacje tysiące turystów z Polski. W szczególności chodzi o takie działania jak kontrole drogowe, kontrole dokumentów tożsamości, tłumaczenia, pomoc w szybkim kontakcie z polskimi placówkami dyplomatycznymi w Chorwacji, udział w przesłuchaniach świadków, osób pokrzywdzonych, informowanie turystów o obecności funkcjonariuszy polskiej Policji w Chorwacji oraz skali pomocy, jakiej mogą udzielić rodakom.

(BPiRD KGP / mw)

Powrót na górę strony