Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Święto Polskiej Policji

Data publikacji 22.07.2014

24 lipca to data szczególna dla funkcjonariuszy - data święta polskiej Policji. Czas awansów, nominacji, odznaczeń zarówno samych policjantów, jak i tych, z którymi pracują oni na co dzień. Tegoroczne 95. już centralne obchody, przy udziale najwyższych władz państwowych, przedstawicieli środowisk naukowych, stowarzyszeń, funkcjonariuszy i - co najważniejsze - ludzi, którym codziennie służą pomocą polscy policjanci, podobnie jak w latach ubiegłych, odbędą się w Warszawie.

W tym roku obchodzimy 95. rocznicę powołania polskiej Policji. Oficjalnym obchodom, które odbędą się w Warszawie, towarzyszyć będzie szereg uroczystości.

21 lipca w Pałacu Prezydenckim oficerowie Policji otrzymali z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nominacje na stopnie generalskie. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Belwederze mianował na stopień generalnego inspektora Policji Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego, natomiast na stopień nadinspektora mianowani zostali Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Dariusz Banachowicz oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu insp. Wojciech Ołdyński. Więcej o tej uroczystości >>

24 lipca w godzinach 10:00 – 12:00 w Sejmie RP odbędzie się sympozjum „95 lat polskiej Policji”, któremu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna o Policji Państwowej II RP. Tego samego dnia Komendant Główny Policji gen.insp. Marek Działoszyński wręczy odznaczenia i akty nominacyjne na wyższe stopnie policyjne funkcjonariuszom i pracownikom Policji z Komendy Głównej Policji i Komendy Stołecznej Policji. Uroczystość ta będzie miała miejsce na sali konferencyjnej KGP przy ulicy Domaniewskiej w Warszawie.

W ramach obchodów tegorocznego święta, 25 lipca o godzinie 10:00 na Sali konferencyjnej KGP przy ulicy Domaniewskiej, odbędzie się uroczystość poświęcona obchodom X-lecia Stowarzyszenia Generałów Policji RP. Po tych uroczystościach około godziny 13:00 w Sali Generalskiej Komendy Głównej Policji podsumowany zostanie program konkursu "Policjant, który mi pomógł", na którym przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, kierownictwo Policji, Biskup Polowy Wojska Polskiego, przedstawiciel Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, spotkają się z pięcioma laureatami tegoż konkursu, z laureatami z 2013 r. oraz z ich przełożonymi. Następnie o godzinie 14:15 przed Tablicą Pamięci w Komendzie Głównej Policji kierownictwo Policji i zaproszeni goście oddadzą hołd poległym funkcjonariuszom. Na Tablicy Pamięci odsłonięte zostaną tabliczki epitafijne a do Księgi Pamięci wpisane zostaną nazwiska policjantów poległych na służbie. Następnie około godziny 15:00 przed Obeliskiem "Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska" uczestnicy uroczystości złożą wieńce i kwiaty. W tym dniu około godziny 15:15 otwarta zostanie również nowa siedziba Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Piątkowe obchody zakończą się mszą świętą w intencji poległych policjantów, która odprawiona zostanie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godzinie 18:00. Po niej w sali przy Katedrze Polowej będzie można wysłuchać koncertu Chóru Komendy Stołecznej Policji oraz orkiestry z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Kolejny dzień obchodów Święta Policji, (26 lipca) to uroczystość w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, której rozpoczęcie przewidziano na godzinę 11:00. Otworzy ją Komendant Główny Policji gen.insp. Marek Działoszyński. Następnie wręczone zostaną odznaczenia pozaresortowe i resortowe, medale za Zasługi dla Policji oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe. Po okolicznościowych wystąpieniach będzie można wysłuchać koncertu muzyki klasycznej.

Następnie Centralne uroczystości Święta Policji przeniosą się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Zanim do tego dojdzie, około godziny 13:00 przed dziedzińcem Uniwerystetu Warszawskiego na ul. Krakowskie Przedmieście uformowane zostaną dwie kolumny, które przejdą na Plac. Jedna z kolumn ruszy Krakowskim Przedmieściem, Miodową, Senatorską do Placu Teatralnego a stamtąd dalej Wierzbową na Plac Marszałka Piłsudskiego. Druga kolumna pójdzie ulicą Krakowskie Przedmieście, by z kolei Królewską dojść do Placu Marszałka Piłsudskiego. Przejściu ulicami towarzyszyć będą występy Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Orkiestry Policji tureckiej. Pozostałe dwie orkiestry uświetniające obchody Centralnych uroczystości Święta Policji, a więc orkiestra Policji węgierskiej i Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, mniej więcej równoległe do uroczystości odbywających się w centrum Warszawy, a więc od godziny 12:30 dadzą koncert w Ogrodzie Saskim. Około godziny 16:00 dołączy do nich Orkiestra KWP we Wrocławiu i orkiestra Policji tureckiej. Tam też zorganizowana zostanie wystawa sprzętu policyjnego. Tego samego dnia około godziny 17:00 Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przemaszeruje ulicami Legionowa do Ratusza, gdzie z kolei będzie można wysłuchać koncertu policyjnych muzyków z Węgier. Po uczcie muzycznej orkiestra policyjna z Turcji na placu przed Ratuszem w Legionowie da pokaz musztry paradnej.

Uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczną się o godzinie 14:00. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi państwowej na maszt, nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie głos zabierze Komendant Główny Policji gen.insp. Marek Działoszyński. Około godz. 14.15 odbędzie się ślubowanie policjantów Oddziału Prewencji Policji KSP oraz promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, zaś laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł” zostaną wręczone wyróżnienia. Po okolicznościowych wystąpieniach,  przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostaną wieńce. Uroczystość zakończy przemarsz pododdziałów policyjnych, a także promowanych funkcjonariuszy.

Niedzielne uroczystości (27 lipca) rozpocznie o godz. 9.00 msza święta w Bazylice Św. Krzyża w intencji Policji, którą uświetni Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

W godzinach 11:30 - 13:00 w Pałacu w Wilanowie odbędzie się koncert zagranicznych i polskich orkiestr policyjnych. O godz. 13:00 na błoniach Stadionu Agrykola przy ul. Myśliwieckiej 9 wszystkich warszawiaków i gości zapraszamy na piknik rodzinny, podczas którego będzie można posłuchać m.in. koncertów zespołów muzycznych, obejrzeć pokazy pododdziałów Policji czy wystawę sprzętu policyjnego. O godz. 15.00  funkcjonariusze zaprezentują swoje umiejętności sportowe podczas meczu finałowego turnieju piłki nożnej drużyn policyjnych. Zmagania sportowe rywalizujących drużyn będzie można obejrzeć na Stadionie Agrykola. Między 18:00 a 20:30 w Amfiteatrze Parku Łazienkowskiego wyjątkowy koncert zagrają wszystkie orkiestry biorące udział w Centralnych obchodach Święta Policji.

 

(mw)

 

Powrót na górę strony