Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawdzali trzeźwość na głównym szlaku Europy

Data publikacji 17.10.2014

36 lubuskich policjantów stanęło jednocześnie na punktach kontrolnych utworzonych przy bramkach wjazdowych na lubuski odcinek autostrady A-2. W czwartek lubuscy mundurowi wzięli udział w działaniach „Trasa E-30”, sprawdzając bezpieczeństwo podróżujących tym europejskim szlakiem. Lubuskich policjantów wspomagali funkcjonariusze z Niemiec, Służba Celna i Straż Graniczna. Działania prowadzono jednocześnie, a każda z formacji wspomagała kontrole realizowane przez policjantów.

Wynikiem przeprowadzonej w czwartek akcji jest skontrolowanie trzeźwości ponad 4700 kierujących. Zmotoryzowani poddawani byli kontroli na wszystkich bramkach wjazdowych. Duża liczba funkcjonariuszy pozwoliła na szybkie i sprawne prowadzenie badań, dzięki czemu podróżujący nie byli narażeni na oczekiwanie. Spośród skontrolowanych osób policjanci zatrzymali 2 kierowców znajdujących się w stanie nietrzeźwym oraz 4 kolejnych znajdujących się w stanie po użyciu alkoholu. Porównując liczbę stwierdzonych przypadków do ogólnej ilości skontrolowanych pojazdów stanowi ona zaledwie jej ułamek. Mimo wszystko jednak fakt zatrzymania nietrzeźwych potwierdza, że i na tak specyficznych trasach pojawiają się pijani, którzy nierzadko pokonują setki kilometrów. Poza przypadkami nietrzeźwości policjanci nałożyli 13 mandatów za wykroczenia drogowe, 6 sprawcom wykroczeń zatrzymali prawa jazdy, a w 4 kolejnych przypadkach dowody rejestracyjne.

Wyniki czwartkowych działań napawają umiarkowanym optymizmem. Lubuski odcinek autostrady A-2 stanowi jeden z najnowocześniejszych w kraju. Niewielkiej liczbie kolizji i jeszcze mniejsza wypadków drogowych towarzyszą jednak przypadki prowadzenia samochodów przez nietrzeźwych kierujących. Problem ten dotyczy szczególnie kierowców ciężarówek zza naszej wschodniej granicy. Notowane są też przypadki prowadzenia pojazdów przez osoby znajdujące się pod działaniem środków odurzających. Z tego powodu trasa A-2 nie powinna być postrzegana jako pozbawiona policyjnego nadzoru. Dokonywanie kontroli na autostradzie odbywa się w nieco inny sposób, jednak lubuscy policjanci zapewniają, że i tutaj nie zrezygnują ze swej stałej obecności, dzięki której szlak ten uznawany jest za najbezpieczniejszy w regionie.

(KWP w Gorzowie / mw)

Powrót na górę strony