Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tragiczny bilans wypadków z udziałem pieszych

Data publikacji 24.10.2014

Dwanaście poważnych zdarzeń drogowych, dwie ofiary śmiertelne, dziesięciu rannych - to tragiczny bilans wypadków, jakie miały miejsce minionej doby na terenie naszego województwa. Aż w jedenastu zdarzeniach brali udział piesi. Policjanci wyjaśniają okoliczności tych wypadków i apelują: Noszenie odblasków może uratować życie!

Wraz z początkiem jesieni coraz szybciej zapada zmrok, robi się szaro i rzadziej wychodzi słońce. To powoduje, że piesi oraz rowerzyści są w tym okresie dużo mniej widoczni na drodze, a co za tym idzie bardziej narażeni na potrącenie przez samochód. Podczas zmierzchu, gdy osoba piesza ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie ma elementów odblaskowych, jest znacznie później dostrzegana przez kierowców. Pieszy może zauważyć światła samochodu z odległości nawet kilku kilometrów. Kierowca dostrzega ich dopiero wtedy, gdy światła reflektorów odbijają się od ubrań. Często zdarza się, że poruszająca się poboczem osoba, w ciemnym ubraniu, jest dla kierowcy praktycznie niewidoczna.

Miniona doba okazała się tragiczna na drogach naszego województwa. W 12 wypadkach drogowych na terenie Lublina, powiatów: lubelskiego, biłgorajskiego, zamojskiego, świdnickiego i łęczyńskiego śmierć poniosły dwie osoby, a 10 zostało rannych. Niestety, aż w 11 zdarzeniach drogowych, brali udział piesi. Sześciokrotnie zostali potrąceni przez kierujących w rejonie przejść dla pieszych. Do przeważającej większości tych wypadków doszło po zmroku. Być może części z nich udałoby się uniknąć, gdyby kierowcy zachowali zasady bezpieczeństwa, a piesi byli lepiej widoczni.

O godzinie 18:20 w Niedrzwicy Dużej doszło do potrącenia 76-letniego mieszkańca pow. lubelskiego. Jak wstępnie ustalili policjanci mężczyzna przechodził z rowerem przez jezdnię. Został potrącony przez kierującego samochodem daewoo. Niestety poniósł śmierć na miejscu. Kolejny śmiertelny wypadek miał miejsce również po zmroku. Około godziny 20.00 w Łuszczowie Pierwszym kierujący citroenem potrącił 57-latka. Mężczyzna nie posiadał elementów odblaskowych.

Policjanci wyjaśniają okoliczności tych zdarzeń. Zgodnie z kodeksem karnym za spowodowanie wypadku grozi kara do 3 lat więzienia, jeśli natomiast następstwem wypadku jest śmierć innej osoby, sprawcy może grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy również, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązany mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak może grozić mandat do 500 złotych. Jednak zachęcamy do tego, aby ze względów bezpieczeństwa odblaski nosić nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie poruszają się piesi.

Czytaj również: Akcja społeczna "Bezpieczny, bo widoczny" >>

(KWP w Lublinie / kr)

Powrót na górę strony