Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali poszukiwanego podwójnym ENA za oszustwa „na wnuczka”

Data publikacji 16.12.2014

Policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Szczecinie zatrzymali 39-latka ściganego międzynarodowym listem gończym. Mężczyzny poszukiwała niemiecka policja, która zwróciła się do polskich policjantów z prośbą o pomoc. Ścigany poszukiwany był za oszustwa popełnione na terenie kilku krajów Europy.

Pierwszy Europejski Nakaz Aresztowania został wydany za poszukiwanym przez niemiecką policję trzy lata temu. W międzyczasie na tego mężczyznę – obywatela Polski narodowości romskiej – został wydany kolejny europejski nakaz. Mężczyzna poszukiwany był za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która popełniła szereg oszustw na tzw. wnuczka, dokonanych nie tylko na terenie Niemiec, ale również Holandii i w krajach skandynawskich.

W grudniu strona niemiecka poprzez Biuro Międzynarodowej Współpracy KGP zwróciła się do polskich policjantów z prośbą o pomoc w zatrzymaniu podejrzanego. Z ustaleń strony niemieckiej wynikało, że mężczyzna przebywa w okolicach Szczecina. Podany został również rysopis i cechy charakterystyczne mężczyzny.

Sprawa trafiła bezpośrednio do Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Szczecinie. W ciągu kilku dni policjanci ustalili prawdopodobne miejsce pobytu ściganego, a następnie poprzez pracę operacyjną precyzyjnie określili miejsce jego zamieszkania i potwierdzili jego tożsamość.

Trzy dni temu mężczyzna został zatrzymany w swoim mieszkaniu na jednym z osiedli na Gumieńcach, a następnie doprowadzony do jednostki policji, gdzie sporządzono dokumentację. Po tych czynnościach przekazano go do sądu, gdzie zapadła decyzja o tymczasowym aresztowaniu do czasu przekazania poszukiwanego stronie niemieckiej.

(KWP w Szczecinie / ap)

Powrót na górę strony