Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe radiowozy dla mazowieckiej drogówki

Data publikacji 17.12.2014

Benzynowy silnik o pojemności blisko 3 litrów, moc silnika 325 KM, do 100 km/h przyspiesza w ciągu 6 sekund. To nowe radiowozy mazowieckiej drogówki, wyposażone w videorejestratory. Samochody opel insignia, policjanci otrzymali w ramach tzw. Funduszy Szwajcarskich.

Policjanci na Mazowszu mają nowe narzędzia do walki z piratami drogowymi. Do służby wchodzą dwa nieoznakowane radiowozy, wyposażone w videorejestratory.  Są  to samochody marki Opel.

Wersja insigni, która trafia do mazowieckiej policji, jest wyposażona w potężną jednostkę napędową, 2,8 V6 o mocy 325 KM, co sprawia, że jest to najmocniejszy samochód produkowany seryjnie przez Opla. Od zera do 100 km/h samochód rozpędza się w ciągu 6 sekund. Maksymalna prędkość to 250 k/h. Auto wyposażono w napęd na 4 koła oraz automatyczną skrzynię biegów, jednak przy opcji jazdy sportowej można ustawić ją w tryb manualny.

Radiowozy wyposażone zostały w video-rejestrator, składający się z dwóch niezależnych urządzeń: prędkościomierza videorapid 2A oraz przyrządu radarowego iskra-1.  Wyposażenie to umożliwia ciągłą rejestrację w ruchu drogowym przed lub za pojazdem za pomocą dwóch kamer zurad.  Możliwy jest pomiar prędkości pojazdu jadącego z przeciwka oraz w tym samym kierunku a także w czasie postoju.

Samochody trafią w ręce policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu oraz Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie.

Policjanci otrzymali te samochody dzięki Funduszom Szwajcarskim. Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (SPPW) jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r.

Program ma  na celu zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych istniejących pomiędzy Polską a wyżej rozwiniętymi państwami UE; a także różnic na terytorium Polski – pomiędzy ośrodkami miejskimi a regionami słabo rozwiniętymi pod względem strukturalnym.

Jednym z projektów realizowanych w ramach powyższego programu przez Komendę Główną Policji jest „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, a jednym z jego elementów jest pozyskanie wyposażenia, w tym nowoczesnych pojazdów, których wykorzystanie w służbie pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Beneficjentem i liderem całego  projektu jest Komenda Główna Policji oraz Szwajcarski Instytut Policji w Neuchatel.

(KWP w Radomiu / ap)

Film Nowe radiowozy dla mazowieckiej drogówki

Pobierz plik Nowe radiowozy dla mazowieckiej drogówki (format mp4 - rozmiar 5.78 MB)

Powrót na górę strony