Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie CBŚP w międzynarodową grupę przemycającą papierosy o wartości 11 mln złotych

Data publikacji 23.03.2015

Policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami policji słowackiej i tamtejszej kontroli skarbowej ujawnili przemyt papierosów i tytoniu do fajki wodnej na niesłychaną dotąd skalę. Tylko na terenie Warszawy ujawnionych zostało 17 milionów nielegalnych papierosów oraz 5,4 tony nielegalnego tytoniu do fajki wodnej. Wartość strat Skarbu Państwa z tytułu nie zapłaconych podatków oszacowana została na 21,5 milionów złotych. W Warszawie zatrzymanych zostało do tej sprawy trzech mężczyzn.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w ramach międzynarodowej współpracy ze swoimi słowackimi partnerami ustalili, że na czarnym rynku krajów Unii Europejskiej pojawiły się duże ilości nieznanych dotąd producentów papierosów w bardzo atrakcyjnej cenie. Z informacji uzyskanych przez policjantów wynikało, że papierosy są nielegalnie produkowane na Słowacji, a stamtąd przewożone są samochodami ciężarowymi do największego ujawnionego w Polsce magazynu przerzutowego.

Współpraca Centralnego Biura Śledczego Policji z policją słowacką oraz tamtejszą kontrolą skarbową zaowocowała jednoczesnym przeprowadzeniem realizacji na terenie obu państw. W Polsce funkcjonariusze zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 36 - 60 lat. Zatrzymania miały miejsce w magazynach, w których składowane były papierosy. W Warszawie w zajmowanych przez przestępców hangarach zarejestrowana była firma, która miała handlować warzywami.

Funkcjonariusze CBŚP oraz katowickiej i warszawskiej Izby Celnej ujawnili gigantyczną ilość papierosów – ponad 17 milionów sztuk o rynkowej wartości 11 milionów złotych. Sprawcy na terenie posesji przepakowywali papierosy w opakowania towarów budowlanych i przygotowywali do dalszego przemytu w mniejszych partiach na teren Europy Zachodniej. W trakcie przeszukania pomieszczeń funkcjonariusze ujawnili także nielegalny tytoń do fajki wodnej w niespotykanej dotąd ilości – ponad 5,4 ton o rynkowej wartości ponad 3 milionów złotych. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconych podatków akcyzowych oszacowane zostały na kwotę 21,5 milionów złotych.

Na terenie Słowacji tamtejsze służby zatrzymały czterech mężczyzn, ponadto ujawniły ponad 8 milionów nielegalnych papierosów różnych marek oraz ok. 9 ton nielegalnego tytoniu.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

CBŚP Katowice

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.3 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.45 MB)

Powrót na górę strony