Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty za pomówienie policjantów

Data publikacji 15.04.2015

Funkcjonariusze z Biura Spraw Wewnętrznych KGP zatrzymali 51-latka, który fałszywie oskarżył policjantów. Za zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie oraz składanie nieprawdziwych zeznań grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Zawiadomienie złożył mieszkaniec powiatu zgierskiego. Mężczyzna nie stawiał się na wezwania w toczącej się przeciwko niemu sprawie karnej w związku z czym prokuratura  postanowiła o przymusowym doprowadzeniu, które zleciła policji. Po tej czynności ,51-latek zeznał, że mundurowi użyli wobec niego przemocy, znieważyli go i jego rodzinę wulgarnymi słowami. Materiał dowodowy gromadzony był przez Biuro Spraw Wewnętrznych KGP. 

Śledczy weryfikując każdy szczegół wykluczyli przestępcze działanie funkcjonariuszy. Wiele natomiast wskazywało na celowe pomówienie policjantów przez zawiadamiającego. Wszystko to skutkowało wystąpieniem do prokuratury z wnioskiem o rozważenie możliwości wszczęcia postępowania karnego przeciwko 51-latkowi, który oczernił stróżów prawa. Mężczyzna był już wcześniej notowany m.in. za przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy.

Prokurator po ocenie całości zebranego materiału dowodowego podjął decyzje o umorzeniu śledztwa w sprawie rzekomego przekroczenia uprawnień przez policjantów i jednocześnie wszczął nowe przeciwko sprawcy pomówienia. 51-latek usłyszał już zarzuty złożenia zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie i składania fałszywych zeznań za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór policyjny zobowiązując go do stawiennictwa w komendzie trzy razy w  tygodniu.

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony