Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa przemycająca papierosy do Wielkiej Brytanii rozbita

Data publikacji 17.04.2015

Czterech członków zorganizowanej grupy przestępczej, przemycającej papierosy z Polski do Wielkiej Brytanii, zatrzymali policjanci bielskiego Wydziału Centralnego Biura Śledczego Policji. W akcji brali także udział funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej oraz Izby Celnej w Katowicach i Krakowie. W działania zaangażowane były brytyjskie organy ścigania. W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli 2 mln sztuk papierosów bez znaków akcyzy, ponad pół tony tytoniu oraz dwie maszyny do obróbki tytoniu. Podejrzani trafili do aresztu.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji od pewnego czasu gromadzili materiały, dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przemytem papierosów. W wyniku współpracy z brytyjskimi organami ścigania zatrzymano organizatora procederu oraz udaremniono przygotowany kolejny przemyt partii papierosów bez właściwych znaków akcyzy.   

Do zatrzymań doszło na terenie województwa małopolskiego. Funkcjonariusze zatrzymali czterech mężczyzn, w wieku 34 – 41 lat, którzy z przemycania papierosów z Polski do Wielkiej Brytanii uczynili sobie stałe źródło dochodu. W trakcie czynności policjanci ujawnili i zabezpieczyli blisko 1 milion sztuk papierosów bez wymaganych oznaczeń akcyzowych, ponad pół tony tytoniu, dwie jednostki broni oraz dwie maszyny do obróbki tytoniu.

Wobec zatrzymanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono pięć samochodów oraz ponad 200 tys.zł gotówki, pochodzącej z przestępczej działalności.

W trakcie działań prowadzonych jednocześnie na terenie Wielkiej Brytanii, tamtejsi funkcjonariusze zatrzymali kolejnych członków grupy oraz zabezpieczyli 1 milion sztuk papierosów bez właściwych znaków akcyzy.

Z materiałów zgromadzonych przez policjantów CBŚP wynika, że grupa działała co najmniej od kilku lat i w wyniku swojej przestępczej działalności naraziła Skarb Państwa na kilkudziesięciomilionowe straty.

Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są kolejne zatrzymania.

(CBŚP Bielsko - Biała)

Powrót na górę strony