Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Świecko na ratunek

Data publikacji 22.07.2015

Szybki przekaz informacji decyduje o sprawnym działaniu. Policjanci z Centrum Współpracy Służb w przygranicznym Świecku, przekazując informację niemieckim kolegom, wezwali pomoc dla polskiego kierowcy ciężarówki, który będąc po zachodniej stronie Odry tracił przytomność.

Policjanci z Centrum Współpracy Służb w Świecku wielokrotnie potwierdzili swoją skuteczność. Najczęściej służby z nadgranicznej placówki pośredniczą w przekazie informacji podczas pościgów za skradzionymi pojazdami oraz wykonując setki ustaleń i sprawdzeń. Tym razem ich sprawność miała jeszcze większe znaczenie. We wtorkowe południe do jednego z komisariatów na terenie Niemiec dodzwonił się polski kierowca ciężarówki. Mężczyzna tracąc głos zdołał wybrać numer alarmowy. Niemieckiego oficera próbował powiadomić o złym stanie zdrowia, jednak ten nie mógł się skutecznie porozumieć.

Rozmowę błyskawicznie przekierowano do Świecka, gdzie telefon odebrał polski policjant. Po chwili potwierdził on, że Polak jadąc ciężarowym Renaultem, odczuwa pierwsze objawy udaru mózgu. Mężczyzna z trudnością mówił i tracił czucie w rękach. W tej sytuacji ważna była każda sekunda. Policjant ze Świecka ustalili, że ciężarówka zatrzymała się przy jednym ze zjazdów na niemieckiej autostradzie A9. Z rozmowy wynikało, że potrzebujący ratunku mężczyzna znajduje się opodal stacji paliw. Całość ustaleń w jednej chwili trafiła do policjantów z Niemiec, a ci w błyskawicznym tempie wysłali w opisane miejsce karetkę pogotowia.

Centrum Współpracy Służb w Świecku to jednostka utworzona specjalnie dla potrzeb skutecznego przekazu informacji pomiędzy służbami z terenu Polski i Niemiec. Pracujący w nim policjanci pełnią służbę całodobowo. Centrum najczęściej obsługuje polskie jednostki z rejonu przygranicznego (województwa lubuskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie) oraz wschodnie landy niemieckie (Mecklenburgię-Pomorze Przednie, Brandenburgię i Saksonię). W sytuacjach pilnych i związanych z ratowaniem życia i zdrowia funkcjonariusze ze Świecka pośredniczą w przekazie informacji z całego terenu Polski i Niemiec.   

(KWP w Gorzowie / mw)

  • Policjanci z Centrum Współpracy Służb w przygranicznym Świecku
  • Policjanci z Centrum Współpracy Służb w przygranicznym Świecku
  • Centrum Współpracy Służb w przygranicznym Świecku
  • Centrum Współpracy Służb w przygranicznym Świecku
  • Centrum Współpracy Służb w przygranicznym Świecku
Powrót na górę strony